top of page
hajdukovic.jpg

23.
VSETÍNSKÝ FILMOVÝ
MARATON

BiH FILM
 
přehlídka současného
bosensko-hercegovského filmu
27. 8. – 29. 8. 2021
 

logo fk.png

Saša Hajduković

 

(1984)

 

Jeho život a tvorba je spjata s městem Banja Luka v Republice srbské, jež je dějištěm všech jeho filmů. Zde na Akademii umění vystudoval ve třídě Predraga Velinoviće obor Filmová a televizní režie. V současnosti je na Akademii rovněž pedagogem.

Na začátku své kariéry natočil přes třicet krátkých filmů, reklam a televizních spotů. Snímek Oběma nohama na zemi (Sa dvije noge u zemlji, 2006) byl na mezinárodním festivalu krátkých filmů v Banje Luce oceněnen jako nejlepší domácí film. Na některých filmech se podílel také jako asistent režie.

Jeho celovečerní debut, film 32. prosinec (32. decembar 2009) je romantickým dramatem odehrávajícím se během silvestrovské noci. Děj sleduje peripetie vztahů tří volně provázaných párů. Hajduković byl za film oceněn na festivalu Cinema City v Novém Sadu cenou za nejlepší režii srbského filmu.

O temné povaze mezilidských vztahů postjugoslávské současnosti vypovídá Hajdukovićův rozsáhlý projekt, jenž má mít podobu trilogie televizních seriálů. Oba seriály, jež byly dosud natočeny, jsou pozoruhodným spojením alegorie s místy až surovým naturalismem.

Prostorem vyprávění prvního seriálu, Masa (Meso, 2017), je restaurace, kterou provozuje někdejší fotbalový hráč, který se navrátil do rodného města po předčasném ukončení kariéry. Brzy se zaplete do světa tamního podsvětí a jeho pravidel. V alegorické rovině je seriál film “o lidech, kteří se právě stali těmi kusy masa na grilování, ke koupi a k prodeji” (Hajduković). Seriál byl sestříhán i do celovečerního filmu, který byl s úspěchem uveden na řadě světových festivalů a je také součástí programu 23. Vsetínského filmového maratonu.

Další Hajdukovićovy projekty jsou spjaty s produkční společností Bosonoga. Společnost, jež si klade za úkol oživit filmové prostředí v Republice srbské vystupovala převážně jako koproducent filmů a seriálů. Trvale se však rozvíjí a nedávno vybudovala vlastní ateliéry.

Počátkem spolupráce Hajdukoviće byla druhá část plánované trilogie, televizní seriál Kosti (Kosti, 2020). Křestním jménem obou hlavních postav je Kosta. Jednou z nich je uprchlík, který se se svou ženou zoufale snaží přežít v nových životních podmínkách, druhou je úspěšný podnikatel, jenž má silné kontakty s podsvětím. Během jednoho násilného okamžiku se jejich osudy nečekaně střetnou.

Seriál byl uveden v koronavirovém roce na online platformě 26. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Sarajevu a získal si velký úspěch u diváků.

Zatím posledním Hajdukovićovým projektem je spolurežie televizního seriálu Hotel Balkan (2020, společně se Sašou Karanovićem), jenž ukazuje balkánskou společnost třicátých let na osudech jedné rodiny vlastnící luxusní hotel. Ve fázi postprodukce se nyní nachází komediální seriál Advokado, připravuje se druhá série Hotelu Balkan a plánována je i závěrečná část Hajdukovićovy seriálové trilogie, jež ponese název Kůže. (Petr Michálek)

bottom of page