22.

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON

28.–30. srpna 2020

Kluk, který slibuje

Dečko koji obečava

drama

Jugoslávie 1981
Délka: 94 min
Režie: Miloš ´Miša´ Radivojević

Scénář: Bogdan Tirnanić, Miloš ´Miša´ Radivojević, Nebojša Pajkić

Produkce: Ilija Milutinović...

Hudba: Dušan Kojić

Kamera: Božidar ´Bota´ Nikolić

Hrají: Aleksandar Berček, Dara Džokić, Rade Marković, Dušica Žegarac, Milena Županić, Velimir ´Bata´Živojinović, Gordana Gadžić, Branislav Lečić., Slobodaa Aligurdić, Dušan Kojić a další

Formát: digitální kopie

České titulky v obraze

Přístupnost: mládeži do patnácti let nepřístupné

Slobodan je slušný mladík z maloměšťácké bělehradské rodiny. Studuje medicínu, trochu hraje na kytaru a chodí s dívkou Mašou. Zdá se, že je Slobodanův život dopředu přesně nalajnován. Jednoho dne ale sveze švýcarskou turistku, která jej okouzlí svou bezprostředností. Pro dívku je zcela přirozené požádat mladého Slobodana, aby jí ukázal krásy Bělehradu, i to, že prohlídka města skončí v posteli jejího hotelového pokoje. Když se Maša dovtípí, že je jí Slobodan nevěrný, ztropí žárlivou scénu a Slobodana na rodinném pikniku u řeky praští veslem do hlavy. Po této ráně u něj dojde k radikální změně životních postojů. Zpřetrhá vazby s přítelkyní i s rodinou a hledá nový život. Učaruje mu bělehradská punková subkultura, ve které hledá to, co mu v životě navzdory jeho jménu (Slobodan = svobodný) nejvíc chybělo – svobodu. Seznamuje se s dalšími dívkami, odchází ze školy a s novým přítelem zakládá punkovou kapelu. Brojí proti zavedeným společenským normám a všeobecně uznávaným vzorcům chování, provokuje svým vystupováním i hudbou a písňovými texty - v jedné písni se např. vysmívá homofobii, čímž se pouští na velmi tenký led, protože toto téma je v Srbsku a dalších ex-jugoslávských zemí ožehavé ještě dnes.

Ve filmu zazní skladby kapel jako Idoli,  Igra staklenih perli, Električni orgazam, Šarlo akrobata… zásadních představitelů nové vlny jugoslávského rocku. Hudbu pro film složil leader kapely Šarlo akrobata Dušan Kojić, který si v něm zároveň zahrál jednu z hlavních rolí.

Trailer

Píseň z filmu - Balada o tvrdim grudima (hudba: Dušan Kojić a Šarlo akrobata)

Píseň z filmu: - Slobodan (hudba: Dušan Kojić a Šarlo akrobata)

© Filmový klub Vsetín, 2020