top of page
BANNERprazdny.jpg

23.

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ

MARATON

BiH FILM

 

 

 

přehlídka současného

bosensko-hercegovského filmu

27. 8. – 29. 8. 2021

logo fk.png

Vsetínský filmový maraton přinesl14 filmů z balkánského regionu.

Dalších 20 filmů můžete vidět na www.balkanfilm.online

Závěrečná tisková zpráva ze dne 10. 9. 2021

 

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2021

Přehlídka současného bosensko-hercegovského filmu | Emir Hadžihafizbegović 60

27. 8. – 29. 8. 2021 v kině Vatra Vsetín

 

V posledním prázdninovém víkendu proběhl v kině Vatra 23. ročník Vsetínského filmového maratonu. Jeho program zavedl diváky tradičně na Balkán, tentokrát do Bosny a Hercegoviny. Kinematografie této malé země není ani zdaleka tak velká, jako ta česká, přesto je na mezinárodním poli podstatně úspěšnější. V novodobé historii získali bosenští filmaři takřka všechny nejprestižnější ocenění udělované na mezinárodních filmových festivalech včetně amerického Oscara, berlínského Medvěda či benátského Lva. O vysoké kvalitě bosensko-hercegovských filmů se přesvědčilo v kině Vatra téměř 450 diváků, kteří měli možnost zhlédnout celkem 14 filmů. Přijeli příznivci balkánského filmu ze Slovenska, filmoví fandové z Česka, ale přišla také řada Vsetíňáků.

 

Slavnostního zahájení se bohužel z osobních rodinných důvodů nemohla zúčastnit velvyslankyně Bosny a Hercegoviny v ČR J. E. paní Martina Mlinarevič, která nad akcí převzala záštitu. K vyjádření svých pozdravů a reprezentaci Bosny a Hercegoviny na slavnostním zahájení pověřila pana Enese Kubata společně s Anjou Majstorovič. Jejich milá slova společně s projevem místostarostky města Vsetín paní Simony Hlaváčové pak filmový maraton čtrnácti filmů slavnostně zahájily.

 

Třetina programu byla věnována populárnímu bosensko-hercegovskému herci Emirovi Hadžihafizbegovićovi. Herecký profil složený z šesti filmů mu organizátoři z Filmového klubu Vsetín přichystali u příležitosti jeho šedesátých narozenin. Hadžihafizbegović nakonec nemohl kvůli pracovnímu vytížení do Vsetína přijet, festivalové publikum ale pozdravil alespoň na dálku z plátna. Šestice filmů, ve kterých ztvárnil hlavní role diváky přesvědčila o jeho výjimečném hereckém talentu. Největším zážitkem byl podle reakcí publika jeho herecký koncert v komorním dramatu Žába.

 

Polovina filmů z programu patřila mezi novinky, které doposud nebylo možné vidět v žádném z českých kin.  Největší divácký ohlas získaly filmy Vzpamatuj se, babo uznávaného režiséra Pjera Žalici a syrové drama Duran zkušeného režiséra Faruka Sokoloviće.

 

Aktuální filmové počiny v programu doplnila čtveřice starších snímků, která se dá počítat ke zlatému fondu ex-jugoslávké kinematografie. Vsetínští diváci tak mohli konečně vidět kultovní komedii Rajka Grliće Karaula, nebo romantické drama Cirkus Columbia oscarového režiséra Danise Tanoviće.

 

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu byla společnost Dům kultury Vsetín. Finanční podporu přehlídce poskytlo město Vsetín, distribuční společnost Balkanfilm a firmy z regionu – Bomex, Inpraise a nadace HáBéCéčko.

 

Další ročník Vsetínského filmového maratonu se uskuteční ve dnech 22. 4. – 24. 4. 2022 a nápovědou co diváky čeká, může být legendární cimrmanovská hláška: „… jdu na sever… jdu na jih…“

 

Fotografickou dokumentaci k přehlídce včetně kompletního programu najdete na www.vsetinskyfilmovymaraton.cz

katalog VFM 2021

AKTUALITY Z PŘÍPRAVY 23. ROČNÍKU
VSETÍNSKÉHO FILMOVÉHO MARATONU:


24. 8. 2021
Katalog Vsetínského filmového maratonu ke stažení, tisku i čtení...

24. 8. 2021
Poslední titulky jsou hotové! Na stránkách k jednotlivým filmům jsou vloženy také trailery....

24. 8. 2021
Připomínáme, že i na VFM byste měli být buďto otestovaní, nebo naočkovaní...

24. 8. 2021
Poslední podrobná anotace (k filmu Syn) je na stránkách. Finalizujeme katalog. Jeho zveřejnění můžete očekávat dnes, nejpozději zítra dopoledne... Dnes jsme dokončili předposlední titulky a filmy převádíme do DCP pro projekce...

19. 8. 2021
Zvežejnili jsme druhou tiskovou zprávu  (ve dvou verzích)

18. 8. 2021
Doplnili jsme profily režisérů: Faruk Sokolović, Nenad Đurić, Adis Bakrać a rozšířili jsme anotaci k filmu Cirkus Columbia, Tisícovka a Pro ty, kteří už nemůžou vyprávět.

18. 8. 2021
Jako vždy, i letos můžete využít ubytování ve vlastním spacíku a na vlastní karimatce v klubovně Domu kultury.


13. 8. 2021
Profily osobností 23. Vsetínského filmového maratonu

13. 8. 2021
Intenzivně pracujeme na katologu. Web jsme dnes nakrmili neuvěřitelným množstvím informací. U všech filmů jsou vloženy trailery. Přidali jsme podrobné anotace k většině filmům (Vzpamatuj se, babo!, Hraniční hlídka, Ať nezůstane naživu, Opuštění, Duran, Náš každodenní příběhArmin, Žába, Sevdah pro Karima, Maso) a doplnili jsme profily většiny režisérů (Jasmila Žbanić, Pjer Žalica, Rajko Grlić, Faruk Lončarević, Ines Tanović, Ognjen Sviličić, Elmir Jukić, Jasmin Duraković, Saša Hajduković, Danis Tanović). Zveřejnili jsme také profil Emira Hadžihafizbegoviće.

13. 8. 2021
Máme přeložených jedenáct ze čtrnácti filmů. Pracujeme na korekturách a DCP pro projekce.

27. 7. 2021
Všechno nasvědčuje tomu, že se Emir Hadžihafizbegović naší přehlídky osobně zúčastní!

27. 7. 2021
Máme vytištěné plakáty. A taky máme přeložených již devět filmů ze čtrnácti.

22. 7. 2021

I letos si budete moci zakoupit festivalové tričko. Bude vypadat takto:

1. 7. 2021

 

Programový plakát:

 
Kliknutím na náhled zobrazíte celý plakát v pdf.

Tisková zpráva:

 

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2021

Přehlídka současného bosensko-hercegovského filmu | Emir Hadžihafizbegović 60

Pátek až neděle 27. 8. – 29. 8. 2021 v kině Vatra Vsetín

 

Vsetínský filmový maraton je největší přehlídkou balkánského filmu v České republice. Letošní ročník se koná pod záštitou velvyslankyně Bosny a Hercegoviny Její excelence Martiny Mlinarević.

 

Vsetínský filmový maraton se vrací do Bosny a Hercegoviny a současné filmy z této balkánské země budou jeho hlavní náplní. Celá tisková zpráva

tričko.jpg
plakat programový final.jpg

14. 5. 2021

Zveřejnili jsme texty o bosensko-hercegovské kinematografii: Bosensko-hercegovská stopa v jugoslávské kinematografii a Prvních 20 let bosensko-hercegovské kinematografie. Jedná se o aktualizované verze textů  pro katalog Vsetínského filmového maratonu 2016. Přidali jsme ale také zbrusu nový text o dění v bosensko-hercegovské kinematografii v posledních pěti letech: Bosensko-hercegovská kinematografie 2015-2020.

4. 5. 2021

Nejnovější film Jasmily Žbanić Quo Vadis Aida? je opět ve hře. Může se stát, že se nakonec objeví v programu.

13. 4. 2021

Všechny filmy jsou již opatřeny krátkou anotací. Naposledy jsme přidali anotaci k pozoruhodnému filmu Duran. Máme všechny filmové kopie kromě jedné.

6. 4. 2021

Zveřejnili jsme přesný program VFM 2021 (včetně časů jednotlivých projekcí).

16. 3. 2021

Z Bosny dorazily další dva filmy. Chybí nám už jen 3 kopie. Přidali jsme další anotace.

13. 3. 2021

Uzavřeli jsme program přehlídlky. Nakonec budete moci vidět 14 filmů. Podívejte se na jejich seznam. Vyřešili jsme dvě poslední neznámé. Film Quo vadis, Aida? v programu nebude, naopak Cirkus Columbia uvidíte.

Máme už navržený i přesný program, ale protože ještě nevíme, jestli budeme mít festivalového hosta, necháme si jej zatím pro sebe...  Případná účast hosta totiž významně ovlivní nasazení filmů do jednotlivých dnů a přesných časů.

13. 3. 2021

K většině filmů jsme již zveřejnili krátké anotace a postupně doplňujeme fotky a další informace...

3. 3. 2021

Máme prvních několik kopií filmů. Začínáme překládat.

26. 2. 2021

Postupně přidáváme informace o jednotlivých filmech. U některých jsme již zveřejnili i krátké anotace. Také jsme se zamysleli nad jejich českými názvy. U těch několika málo filmů, které se v Česku někdy promítaly (Karlovy Vary, Febiofest) používáme jména, pod kterými byly u nás uvedeny.

25. 2. 2021

Situace ohledne epidemi covid-19 je stále špatná. I kdyby byla v dubnu otevřená kina, určitě by to bylo s různými restrikcemi, které by zdevastovaly festivalovou pohodu. Rozhodli jsme se proto, že akci budeme i letos směřovat na poslední srpnový víkend.

24. 2. 2021

Potvrzeny další dva filmy, o které jsme opravdu hodně stáli. Žhavá novinka Pjera Žalici Koncentriši se, baba a vynikající starší film Ognjena Sviličiće Armin. V jednání je také novinka Jasmily Žbanić Quo vadis, Aida? Takže 13 filmů máme a o dva ještě usilujeme. Víc filmů se do programu nevejde...

20. 2. 2021

Komplikace s filmem Cirkus Columbia. Zjistilo se, že práva na Česko má jedna mezinárodní společnost. Budeme tedy jednat s ní.

4. 2. 2021

Toto bude pravděpodobně dvanáctý snímek do našeho programu:

Za one koji ne mogu da govore – Jasmila Žbanić – 2013

2. 2. 2021

Dalším filmem do programu bude tento skvělý snímek s Emirem Hadžihafizbegovićem v hlavní roli:

Žaba – Elmir Jukić – 2017

29. 1. 2021

Vše nasvědčuje také tomu, že se v programu objeví i tyto skvělé filmy:

Hiljadarka – Nenad Đurić – 2015

Cirkus Columbia – Danis Tanović – 2010

Ostavljeni – Adis Bakrač – 2010

 

28. 1. 2021

Máme první odpovědi od producentů filmů z našeho programového výběru. V této chvíli to vypadá, že by se do programu mělo dostat mimo jiné těchto 7 filmů: 

Sin – Ines Tanović – 2019

Naša svakodnevna priča – Ines Tanović – 2015

Sevdah za Karima – Jasmin Duraković – 2010

Duran – Faruk Sokolović – 2019

Meso – Saša Hajduković – 2018

Tako da ne ostane živa – Faruk Lončarević – 2020

a

Karaula – Rajko Grlić – 2006 (o něm se sice nedá říct, že je to bosenský film, ale pro jeho uvedení v programu máme velmi pádný důvod...)

bottom of page