top of page
VFM2022 BANNER3.jpg

Margrete - královna severu

(Margrete den Første)

historický, drama

Země původu: Dánsko, Norsko, Švédsko, Polsko, Česko, Island
Rok vzniku: 2021

Délka: 120 min
Scénář: Charlotte Sieling
, Jesper Fink, Maya Ilsøe
Režie: Charlotte Sieling
Produkce: Lars Bredo Rahbek, Birgitte Skov
Kamera: Rasmus Videbæk
Střih: Sverrir Kristjánsson

Hudba: Jon Ekstrand
Hrají:Trine Dyrholm
, Søren Malling, Morten Hee Andersen, Jakob Oftebro, Magnus Krepper, Bjørn Floberg, Suzanne Reuter, Simon J. Berger, Paul Blackthorne, Richard Sammel, Thomas W. Gabrielsson, Annika Hallin, Tinna Hrafnsdóttir, Halldóra Geirharðsdóttir, Linus James Nilsson, Per Kjerstad, Ole Niemann, Iva Šindelková a další
České titulky: Film Europe

Margrete-PosterCZ_FE022311.jpg

Příběh ženy, která sjednotila Skandinávii

 

Píše se rok 1402. Margrete dosáhla toho, co se ještě žádnému muži nepodařilo. Spojila Dánsko, Norsko a Švédsko do mírově orientované unie, kterou sama řídí prostřednictvím svého mladého adoptovaného syna Erika. Svazek je však sužován nepřáteli, a Margrete proto plánuje sňatek Erika a anglické princezny. Spojenectví s Anglií by mělo unii zajistit status nové evropské velmoci, avšak právě vznikající spiknutí má zničit Margrete a vše, v co věří.

 

Režisérka Charlotte Sieling má za sebou dlouhou kariéru jedné z nejuznávanějších dánských režisérek v televizních seriálech, jako je Vláda (2013), Vražda (2009), Most (2011), Those Who Kill (2014) a americký seriál Ve jménu vlasti (2018). S MARGRETE: KRÁLOVNOU SEVERU přenese Charlotte Sieling na plátno jeden z největších příběhů severských zemí – příběh jedné z nejmocnějších žen evropských dějin.

 (Film Europe)

Charlotte Sieling (1960)

Absolvovala roku 1985 herectví na Dánské národní divadelní škole a později (1995) scénáristiku na Dánské národní filmové škole. Od roku 1985 působí jako divadelní a filmová herečka. Ztvárnila řadu vedlejších rolí ve filmech jako například Vlk u dveří (Oviri, r. H. Carlsen, 1986), Bílá lvice (Den vita lejoninnan, r. P. Berglund, 1996) nebo Obviněný (Anklaget, r. J. Thuesen, 2005).

Režijně se prosadila především jako spolurežisérka řady televizních seriálů, z nichž připomeňme ty nejznámější: Vražda (Forbydelsen, 2007-2009), Most (Bron, 2011) nebo Vláda (Borgen). Režírovala i několik epizod úspěšných amerických seriálů, například Ve službách FBI (White Collar, 2013), Takoví normální Američané (The Americans, 2014) nebo Dobré mravy (Good Behavior, 2016).

Debutovala celovečerním filmem Přes ulici, pod vodou (Over gaden under vandet, 2009). Děj se odehrává v Kodani a líčí krizi tří různě provázaných partnerských párů. Kritika ocenila vynikající herecké výkony, výtky směřovaly především k místy příliš vykonstruovaným epizodám.

S podobnými výhradami se setkal i režisérčin následující film Muž (Masteren, 2017). V Praze natočené komorní drama ukazuje lidské i tvůrčí soupeření stárnoucího úspěšného umělce se svým znovunalezeným synem. Ten je rovněž uznávaným umělcem, ale v oblasti grafitti, která je otci naprosto cizí.

Teprve film Margarete – královna severu (Margrete den Første, 2021) si zaslouženě získal přízeň diváků i kritiky.

(Petr Michálek)

Foto: Film Europe

© Filmový klub Vsetín, 2022

bottom of page