top of page
db1.jpg

22.

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON

28.–30. srpna 2020

Vzpomínáš na Dolly Bell?

29. 8. 2020, 9:30 hodin

Sječaš li se, Dolly bell

komedie

Jugoslávie 1981

Délka: 110 min
Režie: Emir Kusturica

Scénář: Emir Kusturica, Abdulah Sidran

Produkce: Sulejman Bosnić, Kemal Hrustanović, Ibro Hukara

Hudba: Zoran Simjanović

Kamera: Vilko Filać

Hrají:  Slavko Štimac, Slobodan Aligrudić, Ljiljana Blagojević, Mira Banjac, Pavle Vuisić, Nada Pani, Boro Stjepanović, Živko 'Žika' Ristić, Mirsad Zulić, Jasmin Celo, Jovanka Paripović, Mahir Imamović a další

Formát: 35 mm

České titulky v obraze

​Křehký příběh citového zrání šestnáctiletého mladíka, který prožívá první milostné vzplanutí, se odehrává na počátku šedesátých let na sarajevském předměstí.

 

Ve filmu sledujeme křehký příběh zrání šestnáctiletého chlapce Dina, který prožívá své první milostné vzplanutí k půvabné Dolly Bell. Dino plný citu a lásky se musí vyrovnat s nemocí a smrtí svého otce. Kusturica se ve volbě prostředí a ve vyprávění humorných chlapeckých zážitků inspiroval svými vzpomínkami na dětství. Sám se narodil v Sarajevu v roce 1954. To mu pomohlo zobrazit zcela autenticky prostředí periferie Sarajeva na počátku šedesátých let, jeho duchovní rozmanitost, svět Titova komunismu i život obyčejné rodiny, ve které velí autoritářský otec. To vše vidíme v tomto nostalgickém snímku, který se svou specifickou poetikou podobá  filmům české nové vlny.  Film získal Zlatou arénu za scénář v Pule v roce 1981, v témže roce také cenu FIPRESCI a Zlatého Iva na MFF v Benátkách.

 

Zdroj: Kino Aero (upravil J. Fiala)

Trailer

O režisérovi

bottom of page