top of page
VFM2022 BANNER3.jpg

Tady byla Britt-Marie

(Britt-Marie var här)

drama

Země původu: Švédsko
Rok vzniku: 2019

Délka: 97 min
Scénář: Anders Frithiof August
, Øystein Karlsen, Tuva Novotny
Režie: Tuva Novotny
Produkce: Nicklas Wikström Nicastro
Kamera: Jonas Alarik
Střih:

Hudba: Ginge Anvik
Hrají: Pernilla August
, Peter Haber, Anders Mossling, Malin Levanon, Vera Vitali, Olle Sarri, Cecilia Milocco, Hans Brorson, Lancelot Ncube, Mahmut Suvakci, Dion Llapashtica a další
České titulky: Film Europe

Britt-Marie-PosterEN_FE022379.jpg

Britt-Marie, třiašedesátiletá žena, opustila po 40 letech manžela a dlouhý život ženy v domácnosti. Najít si práci v malém městečku je pro otravnou, pasivně agresivní tetu, jak jí místní říkají, docela náročné. A její domovský Borg navíc skutečně nemá cokoli, čím by se pyšnil, snad kromě mladého fotbalového týmu. Když Britt-Marie zahájí novou kariéru jako trenérka tohoto týmu, jde teprve o začátek cesty plné zápasů, výzev, ale i vřelosti a lásky.

(Film Europe)

Tuva Novotny (1960)

 

Otec jedné z nejznámějších a nejobsazovanějších švédských hereček, někdejší student režie na FAMU, emigroval do Švédska roku 1968 a nyní vyučuje žurnalistiku na univerzitě. Matka Tuvy Novotny je známá sochařka Barbro Hedström.

Svou hereckou dráhu zahájila účastí na nekonečném televizním seriálu Bullen (1987-2000). První významnou roli ztvárnila v i u nás úspěšném povídkovém filmu Tik Tak (r. D. Alfredson, 1997). Z jejích dalších švédských filmů uveďme alespoň Honem! Honem! (2000), Hubená Sussie (2003), Svatební fotograf (2009) nebo Borg/McEnoe (2017). Často hraje i ve filmech z Dánska, kde v současnosti žije se svým manželem a dcerou, jako například Černá Madona, 2007, Uchazeč, 2008, Originál, 2009, Boj, 2015. Vedle řady filmů z dalších evropských zemí hrála i v českém filmu Dana Svátka Blízko nebe (2005). Účinkovala i v hollywoodských filmech Nebezpečná posedlost (2008), Jíst, meditovat, milovat (2010) a Annihilation (2018).

Režijní práci započala u několika epizod seriálů Dag (2010-2015) a Lilyhammer (2014). Mimořádně zdařilý byl její celovečerní debut Slepá skvrna (Blindsone, 2018), v němž během všedního dne sledujeme pohledem matky zápas její dcery s duševní poruchou. Formálně působivý a vyzněním zajímavě nejednoznačný film je snímán jakoby v jediném záběru bez přerušení. Představitelka hlavní role Pia Pjelta získala na festivalu v San Sebastiánu Stříbrnou mušli za nejlepší ženský herecký výkon.

Po adaptaci románu i u nás známého švédského spisovatele Frederika Backmana Tady byla Britt-Marie (Brit-Marie va här, 2019, viz. anotace) by měl přijít do kin snímek Diorama (2022) který aktuálně dokončuje. Tento film by měl zobrazit vztah jednoho páru od počáteční náklonnosti přes svatbu k rodinnému životu a to vše z vědeckého pohledu.

(Petr Michálek)

Foto: Film Europe

© Filmový klub Vsetín, 2022

bottom of page