top of page
VFM2022 BANNER3.jpg

Hranice odvahy

hranice plak.jpg

Napínavý příběh o dětské odvaze, přátelství a loajalitě. Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti na Zlín Film Festivalu 2020 a Cena mladého diváka na Evropských filmových cenách 2021.

Píše se podzim roku 1942 a přestože okupované Norsko strádá vlivem materiálního nedostatku a válečných restrikcí, desetiletá Gerda a její bratr Otto se těší na (jakkoli skromné) Vánoce. Pak si však pro jejich rodiče přijde policie a opuštěné děti navíc zjišťují, že se ve sklepě jejich domu ukrývají dvě židovské děti, sourozenci Daniel a Sarah. Mají je opustit a odejít do bezpečí k tetě? Anebo naplnit záměr svých rodičů a provést je hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde by děti byly v bezpečí? Rázná Gerda má jasno hned a váhavému Ottovi nezbývá než se přidat. Čeká je cesta, na níž kromě nástrah zimní přírody musejí překonat i vzájemné rozpory a nedůvěru a rozeznat, kdo z dospělých jim chce pomoci a kdo je zradí.
(zdroj: AČFK)

Johanne Helgeland (1973)

Vystudovala Norskou filmovou školu v Oslu, ale má i pedagogické vzdělání. Její dosavadní tvorba  je zaměřena především na dětské a mladé diváky.  Režírovala řadu reklamních spotů, videoklipů a krátkých filmů. S norskou státní televizi NRK zahájila spolupráci režií několika epizod komediálního seriálu o životních peripetiích tří dívek Melonas (2002). K dalším projektům, na nichž se režijně podílela, patří sitcom NAV (2012) a i u nás uvedený seriál Boj (Kempen, 2013-2014), jež popisuje životní dilemata dospívajících jako sportovní klání za účasti komentátorů. Režírovala také několik dílů na cyklu krátkých dokumentů pro mládež Kouzelné tělo (Den magiske kroppen, 2015), v němž je zábavnou formou představeno fungování lidského těla. Komediální seriál Nikdy nedospět (Aldri Voksen, 2021), na němž rovněž režijně participovala, popisuje střet party kamarádů z dětství se světem dnešních dětských protějšků, když jsou shodou okolností přinuceni trávit spolu čas v jednom domě. Zaměření na mladého diváka a neuhýbání od závažných téma se nejúspěšněji setkaly u jejího divácky a kriticky mimořádně úspěšného celovečerního debutu Hranice odvahy (Flukten over gensen, 2020, viz. anotace). 

(Petr Michálek)

Foto: AČFK

© Filmový klub Vsetín, 2022

bottom of page