top of page
ck6.jpg

23.

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ

MARATON

BiH FILM

 

 

 

přehlídka současného

bosensko-hercegovského filmu

27. 8. – 29. 8. 2021

logo fk.png

Cirkus Columbia

Cirkus Columbia

Bosna a Hercegovina, Francie, Velká Británie, Slovinsko, Německo, Belgie,  Srbsko 2010 113 min

Scénář a režie: Danis Tanović  (Námět: Ivica Đikić)

Direktor fotografije: Walther van den Ende

Střih: Petar Marković

Producenti: Amra Čamo Bakšić, Mirsad Purivatra, Čedomir Kolar, Marc Baschet

Hrají: Ornela Jasna Bery , Miki Manojlović, Boris Ler, Mira Furlan, Jelena Stupljanin, Mario Knezović, Ermin Bravo

 

Divko se na začátku devadesátých let vrací po dvacetileté emigraci do rodné Hercegoviny. Chce se rozvést s ženou, kterou zde nechal a začít nový život s mladou přítelkyní. Ta je ale stejně stará jako jeho syn, navíc se mu ztratí kocour a začíná válka.

Divko Buntič (Miki Manojlovič) se po pádu berlínské zdi vrací z emigrace do rodného městečka v Hercegovině v Jugoslávii, kde před dvaceti lety zanechal svou těhotnou ženu i svou minulost. Přiváží si s sebou mladou přítelkyni Azru (Jelena Stupljanin), se kterou se chce oženit, a kocoura Bonnyho. Kufr plný německých marek mu dává pocit, že může vše. Ze svého domu přikáže vystěhovat manželku Luciju (Mira Furlan). Předpokládá, že jejich syn Martin zůstane v domě s ním. Záhy ale zjišťuje, že synovu náklonnost si penězi nezíská a ani mnohé další dění s nimi nedokáže ovlivnit. Azra se cítí být Divkem podvedená, protože naznala jeho plán usadit se v Hercegovině nastálo. Navíc je věkově mnohem bližší jeho synovi Martinovi, který se do ní záhy zamiluje. Ztráta milovaného kocoura Bonnyho předznamenává další události, se kterými se bude muset vyrovnat. Noví představitelé moci ve městě rozdmýchávají mezietnickou nenávist a městečkem se šíří vlny nacionalizmu. Válka visí ve vzduchu a Divko náhle zjišťuje, že se týká i jeho. Po krátkém pocitu opojné svobody přichází tvrdé vystřízlivění a Divko je postaven před těžkou volbu, ve které je zkoušen jeho charakter.

Danis Tanović natočil v roce 2010 filmovou romanci na jejímž pozadí se odehrávají události vedoucí k nejkrvavějšímu válečnému konfliktu v Evropě od skončení 2. světové války. Na dění v malém městečku kdesi v Hercegovině poukazuje na skutečnost, že to nebyli jen vrcholní politici, kteří za ně byli odpovědní. Nacionalismus, který probudili se Jugoslávií šířil jako virus, který nakazil společnost napříč územím i společenskými vrstvami. Jeho nositeli se stávali mnohdy lidé, od kterých by to málokdo čekal. Bez nich by se nacionalistická nákaza nemohla rozšířit a byla by brzy izolována a poražena…

Pokud bychom použili ryze filmovou terminologii, tak bychom o filmu Cirkus Columbia mohli říct, že je to v podstatě prequel k režisérovu veleúspěšnému oscarovému debutu Země nikoho (No man´s land, 2001), ve kterém západnímu publiku vysvětlil, kdo vlastně s kým v Bosně v první půli devadesátých let bojoval a jaká tam byla role Západu. Ve filmu Cirkus Columbia nás zavádí na začátek tohoto konfliktu a ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby se zdánlivě vyspělá a civilizovaná společnost propadla do válečného pekla… (Jiří Fiala)

O režisérovi filmu

Trailer:

bottom of page