top of page
hil3.jpg

23.

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ

MARATON

BiH FILM

 

 

 

přehlídka současného

bosensko-hercegovského filmu

27. 8. – 29. 8. 2021

logo fk.png

Tisícovka

Hiljadarka

 

Bosna a Hercegovina 2015 / 105 min

Režie: Nenad Đurić

Scénář: Zilhad Ključanin

Kamera: Dušan Joksimović

Hudba: Vlado Podany

Střih: Antonio Toni Ilić

Producent: Šahinović Almir

Uloga: Bukva Aida, Branislav Trifunović, Moamer Kasumović, Goran Kostić, Vanesa Glođo, Siniša Udovičić, Mima Karadžić, Slaven Knezović, Edhem Husić, Nenad Tomić, Irina Dobnik, Vlado Kerošević, Damir Mahmutović, Irfan Kasumović, Željko Pervan, Nikola Kojo, Nikolina Jelisavac, Armin Omerović, Mehmed Jahić, Fuad Mistrić, Mona Muratović, Alisa Brkić.

Bosna 1955. Atif je syn zasloužilého úderníka. Přestože mu práce v dole nevoní, jeho tvář byla vybrána k tomu, aby vyzdobila novou tisícovku. Stejnou cenu si za své služby účtuje luxusní prostitutka, do které se Atif zamiluje.

Děj filmu začíná v roce 1955 v obci Banovići v Bosně, kde se nachází hnědouhelný důl. Hrdina příběhu - Atif Kurtović je pohledný mladík, který ale není ani moc chytrý ani pracovitý. Jeho otec býval na dole úderníkem a doufal, že syn půjde v jeho stopách. Atifovi, ale práce nevoní a hned první den na šachtě se rozhodne, že už nikdy sfárat nebude. Shodou okolností je během svého jednodenního pobytu v zaměstnání vybrán jako horník na novou socialistickou bankovku. Atif je pozván do Bělehradu na fotografování, setká se s Titem a po svém návratu do rodné obce se stává celebritou hýčkanou místními elitami. Nic ale netrvá věčně a ekonomická reforma sníží hodnotu „Atifovy“ bankovky i prestiž samotného Atifa. A také místní komunisté cítí příležitost, jak se ho konečně zbavit.

Název filmu Tisícovka odkazuje nejen k hodnotě bankovky 1000 jugoslávských dinárů, ale je také přezdívkou místní tajemné prostitutky (aby každému bylo jasné, za kolik jde), jejíž postava v průběhu děje nabývá na významu. A na počátku vyloženě komediální snímek postupně nastoluje i vážnější témata, zejména když se na scéně objeví propuštěný politický vězeň a Titův spolubojovník Ibrahim.

Film vychází ze skutečných reálií. V roce 1955 byly v Jugoslávii opravdu vydány nové bankovky s dělnickými motivy. Ovšem na tisícovce nebyl jako v našem filmu horník, ale ocelář. Během ekonomické reformy byla v roce 1965 provedena devalvace, tisícovka byla změněna na desítku (viz obrázky), ale obrázek veselého úderníka zůstal stejný. (Petr Mašata)

O režisérovi filmu

Trailer:

bottom of page