top of page
kako 1.jpg

22.

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON

28.–30. srpna 2020

Jak mě ukradli Němci

29. 8. 2020, 20:30 hodin

Kako su me ukrali Nemci

drama

Srbsko  2011
Délka: 134 min
Režie: Miloš ´Miša´ Radivojević

Scénář: Miloš ´Miša´ Radivojević, Svetozar Vlajković, Vladislava Vojnović

Produkce: Svetozar Cvetkovic, Sandra Basso, Vinko Grubišić

Hudba: Isidora Žebeljan

Kamera: Radoslav Vladić

Hrají: Svetozar Cvetković, Jelena Đokić, Douglas Henshall, Dara Đokić, Miodrag 'Miki' Krstović, Vojislav 'Voja' Brajović, Gordan Kičić, Nada Šargin, Branimir Popović, Nenad Čirić a další

Formát: digitální kopie

České titulky v obraze

 

Osamělý spisovatel vypráví příběh o tom, jak jej i jeho rodinu za 2. světové války zachránil německý důstojník.

 

V roce 1991 se schyluje k rozpadu Jugoslávie. Pa-desátník Aleks je talen-tovaný spisovatel, který se uzavřel před světem v malé černohorské ves-ničce na pobřeží Jadranu. Živí se redigováním cizích textů a vztahy udržuje snad jen s místním lé-kařem, který mu dodává léky. Jednoho dne k němu přijede mladá žena jménem Dita. Tvrdí, že je sestrou ženy, se kterou se před lety pravidelně scházel. Ta nedávno zemřela a u Dity zůstala její pětiletá dcera Romi. Otec Romi není známý a podle Dity by to mohl být právě Aleks. Snaží se jej přesvědčit, aby se Romi ujal, ale o tomto nápadu nechce samotář Aleks ani slyšet a Ditu s Romi vyžene. Večer zjistí, že Dita odjela a Romi nechala před jeho domem.

Aleks se rozhodne Romi odvést do dětského domova. Cestou se ale rozhovoří o svém dětství a uvědomí si, že má s Romi mnoho společného. Současnost se tak prostřednictvím Aleksova vyprávění prolne s minulostí.  Aleks vyrůstal v době 2. světové války se svou matkou v domě u jejích rodičů. Když se narodil, byla Jelena příliš mladá a on byl nechtěným dítětem. Otce mu nahradil německý důstojník Werner, který byl v době okupace ubytovaný v jejich domě. Pro malého Alekse to byla jediná osoba, kterou měl rád. Werner byl velmi vzdělaný a citlivý člověk, který nad jejich rodinou držel ochrannou ruku, přestože věděl, že Jelena pracuje pro odboj.  Situace nebyla jednoduchá ani pro Jelenu, protože se do Wernera zamilovala. Na jednu stranu pro ni byl okupantem, na druhou stranu vnímavým milujícím mužem, jakého doposud nepotkala. Ve chvíli, kdy se do vsi blížili postupující partyzáni, musel Werner urychleně vyřešit těžké dilema.  Má vzít malého Alekse s sebou, nebo jej má zanechat v nastalém válečném chaosu s jeho nezodpovědnou matkou?

Když Aleks přiveze Romi do dětského domova, v televizi právě běží první záběry z počínající války v Jugoslávii a on je postaven před podobné rozhodnutí jako před lety Werner.

Film Jak mne ukradli Němci je pro jeho režiséra a scénáristu Miloše Radivojeviće do značné míry autobiografickým. Příběh malého Alekse narozeného v roce 1939, kterého vychovával za války německý důstojník, je ve skutečnosti jeho vlastním příběhem.

O režisérovi

bottom of page