top of page
banner vfm 2021 kino.jpg

Tisková zpráva ze dne 14. 8. 2021 - kratší verze

 

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2021

Přehlídka současného bosensko-hercegovského fiilmu | Emir Hadžihafizbegović 60

Pátek až neděle 27. 8. – 29. 8. 2021 v kině Vatra Vsetín

 

Minulost i přítomnost v současném bosensko-hercegovském filmu

 

V posledním prázdninovém víkendu proběhne ve vsetínském kině Vatra již 23. ročník Vsetínského filmového maratonu. Od pátku 27. srpna do neděle 29. srpna budou moci filmoví fanoušci zhlédnout celkem 14 filmů, přeložených a otitulkovaných speciálně pro tuto přehlídku.

 

Program je zaměřen na aktuální kinematografii Bosny a Hercegoviny, ale přinese také několik filmových lahůdek z minulosti. Hostem festivalu bude dnes patrně nejpopulárnější bosensko-hercegovský herec Emir Hadžihafizbegović, který oslaví týden před zahájením přehlídky šedesátiny.

 

Páteční i sobotní podvečery a večery jsou vyhrazeny pro filmy s Emirem Hadžihafizbegovićem v hlavní roli. Tento herec hrál ve spoustě filmů oceněných na významných světových filmových festivalech. Sám je také držitelem Zlatého lva za hlavní mužskou roli z festivalu v Benátkách. První setkání s ním zprostředkuje novinka významného bosenského režiséra Pjera Žalici nazvaná Vzpamatuj se, babo!. Toto komediálně laděné drama zavede diváky do Sarajeva roku 1992 na samotný počátek války. Film ukazuje atmosféru, která tehdy v multietnickém hlavním bosenském městě panovala a šok, který utrpěli z vývoje tehdejších událostí jeho obyvatelé. Před filmem proběhne slavnostní zahájení festivalu za účasti Emira Hadžihafizbegoviće a velvyslankyně Bosny a Hercegoviny J. E. Martiny Mlinarević.

 

V rámci medailonku Emira Hadžihafizbegoviće nabídne přehlídka také komedii Hraniční hlídka Rajka Grliće, která má v post-jugoslávském prostoru status kultovního filmu a českým divákům možná připomene Tankový prapor či Černé barony. Emir Hadžihafizbegović bude dále k vidění ve dvou filmech režisérky Ines Tanović Náš každodenní příběh a Syn, které jsou sondou do života v současné Bosně. Mezi programové vrcholy budou bezesporu patřit filmy Armin a Žába. Oba získaly mnoho ocenění na významných evropských filmových festivalech a v obou exceluje právě Emir Hadihafizbegović v hlavní roli.

 

Rozpad Jugoslávie v první polovině devadesátých let provázela nebývale krutá válka. Bosna a Hercegovina je zemí, která byla touto válkou zasažena zdaleka nejvíce. Není proto divu, že se toto téma dodnes promítá do tamější kinematografie. Od přímé reflexe válečných událostí se bosensko-hercegovští filmaři posunuli v posledních letech k zobrazování toho, jak válka ovlivňuje život lidí v současnosti, ale také k pátrání po důvodech, které k válce vedly. Tato témata se samozřejmě prolínají programem aktuálního Vsetínského filmového maratonu.

 

O nejrůznějších podobách následků války jsou zejména filmy Sevdah pro Karima – odminování okolí Sarajeva, Opuštění – drama z prostředí dětského domova pro válečné sirotky, Žába – posttraumatická stresová porucha způsobena prožitky z války a Pro ty, kteří už nemůžou vyprávět – pátrání po utajovaných událostech z války. Válku lze v nějaké podobě najít i v ostatních snímcích odehrávajících se v současnosti – např. ve snímcích Maso a Duran můžeme vidět mafiánské praktiky lidí, kteří se po válce dostali k moci, ve filmu Armin jde o konkurz na roli v západním filmu z bosenské války a Ať nezůstane naživu se odehrává v době vyhlášení rozsudku nad předákem bosenských Srbů Radovanem Karadžićem souzeným Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu…

 

O tom, co se dělo v Jugoslávii před válkou či na jejím počátku jsou filmy Hraniční hlídka, Cirkus Columbia a Vzpamatuj se, babo!. To, že se tyto tři snímky dají žánrově řadit ke komediím, svědčí o tom, že filmaři, jejichž životy válka také různým způsobem poznamenala, již dokázali přistoupit k zobrazení událostí jež předcházely válce s patřičným nadhledem nezatíženým nacionalistickými předsudky. Právě tyto tři filmy společně s filmem Tisícovka, která naplňuje tradici komedie „kusturicovského“ typu, mají potenciál nadchnout nejširší vrstvy publika.

 

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu.

 

Aktuální informace o přehlídce včetně kompletního programu zjistíte na www.vsetinskyfilmovymaraton.cz

 

Tisková zpráva ze dne 14. 8. 2021 - delší verze

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2021

Přehlídka současného bosensko-hercegovského fiilmu | Emir Hadžihafizbegović 60

Pátek až neděle 27. 8. – 29. 8. 2021 v kině Vatra Vsetín

 

Programový průvodce 23. Vsetínským filmovým maratonem

 

V posledním prázdninovém víkendu proběhne ve vsetínském kině Vatra již 23. ročník Vsetínského filmového maratonu. Od pátku 27. srpna do neděle 29. srpna budou moci filmoví fanoušci zhlédnout celkem 14 filmů, přeložených a otitulkovaných speciálně pro tuto přehlídku.

 

Program je zaměřen na aktuální kinematografii Bosny a Hercegoviny, ale přinese také několik filmových lahůdek z minulosti, které diváci doposud nemohli v českých kinech vidět, dokonce ani v rámci Vsetínských filmových maratonů, které za čtrnáct let přinesly více než 250 filmů z balkánského regionu.

 

Hostem festivalu bude dnes patrně nejpopulárnější bosensko-hercegovský herec Emir Hadžihafizbegović, který oslaví týden před zahájením přehlídky šedesátiny. U té příležitosti mu organizátoři z Filmového klubu Vsetín připravili filmový medailonek čítající šest filmů, ve kterých má vždy jednu z hlavních rolí.

 

Vsetínský filmový maraton je určen jak filmovým fajnšmekrům, tak běžným divákům. V jeho programu lze vedle sebe najít, jak artové snímky, tak filmy s potenciálem oslovit mainstreamové publikum. Protože se jedná o filmy v Česku neznámé, je text této tiskové zprávy pojat jako malý programový průvodce, podle kterého si každý divák může vybrat filmy dle vlastního gusta.

 

Program přehlídky otevře v pátek v 17 hodin dokudrama Pro ty, kteří již nemohou vyprávět. Film slavné bosenské režisérky Jasmily Žbanić, který natočila společně s Australankou Kym Vercoe sleduje pátrání po nešťastných událostech, ke kterým údajně došlo za války ve Višigradu – městě proslaveného Andrićovým románem Most na Drině (Nobelova cena za literaturu).

 

Páteční i sobotní podvečery a večery jsou vyhrazeny pro filmy s Emirem Hadžihafizbegovićem v hlavní roli. Tento herec hrál ve spoustě filmů oceněných na významných světových filmových festivalech. Sám je také držitelem Zlatého lva za hlavní mužskou roli ze slavného festivalu v Benátkách. První setkání s ním zprostředkuje žhavá novinka významného bosenského režiséra Pjera Žalici nazvaná Vzpamatuj se, babo!. Toto komediálně laděné drama zavede diváky do Sarajeva roku 1992 na samotný počátek války. Film ukazuje atmosféru, která tehdy v multietnickém hlavním bosenském městě panovala a šok, který utrpěli z vývoje tehdejších událostí jeho obyvatelé. Před filmem proběhne slavnostní zahájení festivalu za účasti Emira Hadžihafizbegoviće a velvyslankyně Bosny a Hercegoviny J. E. Martiny Mlinarević.

 

Následovat bude film Hraniční hlídka. Tento snímek absolventa pražské FAMU Rajka Grliće má status jedné z nejkultovnějších post-jugoslávských komedií a českým divákům možná připomene filmy jako Tankový prapor či Černí baroni. Také Hraniční hlídka odehrávající se ve druhé půli osmdesátých let pomůže pochopit, jak fungovala Jugoslávie, a proč nebylo reálné, aby přežila vlnu svobody, která zalila po pádu Berlínské zdi prostor bývalých socialistických zemí.

 

Páteční program uzavře letošní novinka Ať nezůstane naživu Faruka Lončareviće, která v této době ještě stále putuje po filmových festivalech. Příběh inspirovaný skutečnou událostí zprostředkuje divákům pravděpodobně nejmrazivější zážitek z celého programu.

 

V sobotu ráno bude k vidění jeden z nejoceňovanějších bosenských filmů – drama Adise Bakraće Opuštění odehrávající se v sarajevském dětském domově, kam byly umístění váleční sirotci. Následovat bude drama Duran Faruka Sokoloviće, které se odehrává v nádherném prostředí horské vsi Lukomir.

 

Nejvíce setkání s Emirem Hadžihafizbegovićem proběhne v sobotu odpoledne a večer. K vidění bude ve dvou filmech režisérky Ines Tanović Náš každodenní příběh a Syn, které jsou trefnou sondou do života v současné Bosně. Mezi sobotní programové vrcholy budou bezesporu patřit filmy Armin a Žába. Oba získaly mnohá ocenění na významných evropských filmových festivalech a v obou exceluje právě Emir Hadihafizbegović v hlavní roli.

 

Sobotní program je laděn spíše vážně. Večer jej ale odlehčí projekce snímku Tisícovka Nenada Đuriće, která naplňuje tradici komedie „kusturicovského“ typu.

 

Nedělní program tvoří tři snímky. Dva z nich se vracející k válce v Jugoslávii. Zatímco Sevdah pro Karima Jasmina Durakoviće zavede diváky do prostředí skupiny pyrotechniků, kteří likvidují miny nad poválečným Sarajevem, Tanovićův snímek Cirkus Columbia, s Mikim Manojlovićem v hlavní roli, je příběhem emigranta, který se po dvaceti letech vrací do rodné Hercegoviny, ve které se ale právě schyluje k válce. Mezi ně je vsunut pozoruhodný snímek Maso Saši Hajdukoviće. Dá se říct, že tento příběh bývalého slavného fotbalisty, který se zaplete s mafií, reprezentuje kinematografii Republiky srbské – převážně Srby obydlené části Bosny a Hercegoviny.

 

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu.

 

Aktuální informace o přehlídce včetně kompletního programu zjistíte na www.vsetinskyfilmovymaraton.cz

 

Tisková zpráva ze dne 24. 6. 2021

 

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2021

Přehlídka současného bosensko-hercegovského filmu | Emir Hadžihafizbegović 60

 

Pátek až neděle 27. 8. – 29. 8. 2021 v kině Vatra Vsetín

 

Vsetínský filmový maraton je největší přehlídkou balkánského filmu v České republice. Letošní ročník se koná pod záštitou velvyslankyně Bosny a Hercegoviny Její excelence Martiny Mlinarević.

Vsetínský filmový maraton se vrací do Bosny a Hercegoviny a současné filmy z této balkánské země budou jeho hlavní náplní. Program přehlídky obsahuje 14 celovečerních snímků různých žánrů a nabídne také zajímavou retrospektivu herce Emira Hadžihafizbegoviće.

23. ročník Vsetínského filmového maratonu proběhne 27.–29. srpna 2021 v kině Vatra ve Vsetíně. Hlavním tématem je současný bosensko-hercegovský film. Připravovaný ročník tak naváže na Vsetínský filmový maraton 2016, který nesl podtitul Čtvrtstoletí bosensko-hercegovského filmu a mapoval tuto kinematografii od konce války v devadesátých letech do tehdejší současnosti.

 

Kolekce čtrnácti filmů, která bude v posledním prázdninovém víkendu k vidění ve vsetínském kině Vatra obsahuje několik žhavých novinek, které v současnosti putují po nejrůznějších filmových festivalech. Mezi nejzajímavější nové snímky patří bezesporu drama Vzapamatuj se, babo!, kterým se po dlouhých šestnácti letech vrátil k filmové režii virtuální host předchozí bosensko-hercegovské přehlídky Pjer Žalica. Dalšími novinkami jsou např. festivalově velmi úspěšný snímek Faruka Lončareviće Ať nezůstane naživu, nebo svérázné drama Duran Faruka Sokoloviće odehrávající se v malebné horké vsi Lukomir.

 

Nejvíce prostoru v programu je věnováno  retrospektivě bosenského herce Emira Hadžihafizbegoviće. Tento dnes asi nejznámější a nejobsazovanější bosenský herec těsně před Vsetínským filmovým maratonem oslaví šedesátiny. Proto se organizátoři z Filmového klubu Vsetín rozhodli při sestavování programu upřednostnit právě filmy, ve kterých se Emir Hadžihafizbegovič objevuje v hlavních rolích.

 

Za zmínku také stojí několik pozoruhodných starších filmů, které se doposud nepodařilo pro žádný z třinácti předchozích balkánských ročníků Vsetínského filmového maratonu získat. Diváci festivalu budou mít konečně možnost vidět na plátně kina drama Cirkus Columbia držitele Oscara Danise Tanoviće, cenami ověnčené drama Opuštění Adise Bakraće, nebo komedii Hranićní hlídka slavného chorvatského režiséra Rajka Grliće.

 

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu.

bottom of page