top of page
VFM2022 BANNER3.jpg

Lvi jedou do Benátek

(Luanët Drejt Venecias)

komedie, drama

Země původu: Albánie, ČR
Rok vzniku: 2022
Scénář: Jonid Jorgji
Režie: Jonid Jorgji
Produkce: Saimir Bajo, Elkjana Gjipali, Tomáš Hruška, Jonid Jorgji, Lukáš Mráček
Kamera: Petros Antoniadis
Střih: Tomáš Nováček
Hudba: Alban Laro, Briz Musaraj, Mariza Ikonomi
Hrají: Kastriot Çaushi, Natalia De Maria, Alissa Huzar, Alessandra Bonarota, Vasjan Lami a další
České titulky: Zuzana Nováčková

WhatsApp-Image-2020-08-11-at-3.52.59-PM.jpeg

Dva postarší albánští filmaři se vydají na festival do Benátek. Cestou se se ale setkají se dvěmi (o něco mladšími) ženami a jejich původní plány se poněkud změní...

Vani a Kaçi jsou přátelé z dětství, kteří spolu ledacos prožili. Dnes jsou to již starší pánové, filmaři s bohatými životními zkušenostmi, které jen tak něco nemůže překvapit. Přesto se na začátku filmového příběhu dozvídají šokující novinu – jejich film „Potěšení z manželství“ byl jako první albánský film v historii vybrán do programu věhlasného filmového festivalu v Benátkách. Od managementu festivalu jsou jim samozřejmě nabídnuty letenky, oni se ale rozhodnou, že si cestu z Albánie do Benátek řádně užijí a vyrazí autem. Tento výlet má pro ně – šedesátníky, kteří prožili celý život v Albánii, jež se jen pozvolna vymaňuje z okovů komunistické diktatury – punc něčeho výjimečného. A opravdu, jejich putování z Bari, kam připlují trajektem, do Benátek, je nakonec mnohem dobrodružnější, než by se nadáli. Může za to zejména setkání se dvěma ženami. Podle jejich oblečení usoudí, že se jedná o jeptišky, ve skutečnosti jsou to ale herečky účinkující ve filmech pro dospělé jedoucí do Benátek na konkurz. Během společného putování nádhernou krajinou východoitalského pobřeží dochází mezi touto nesourodou čtveřicí ke konfrontaci dvou zcela odlišných světů, která vyústí do několika nečekaných příhod.

(Jiří Fiala)

Jonid Jorgji 

Po dokončení studí filmové režie na Akademii umění v Tiraně zahájil Jorgji svou filmovou kariéru roku 2008 krátkým símkem Všichni pláčou (Everyone Cries) jež byl uveden v soutěži na festivalu v Clermont Ferrandu. Podle povídky Dina Buzzatiho pak natočil krátký film Ztracené dny (Ditet e humbura, 2011). Produkoval a scénáristicky spolupracoval na dvou krátkometrážních filmech režisérky Elkjany Gjipali Svatební den (The Wedding Day, 2016) a Dívky (Vajzat, 2019). V rámci programu CIRCA, který usiluje o rozvíjení spolčených filmových iniciativ Itálie, Albánie a Černé Hory natočil Jorgji krátký komediální film o dvou turistech, kteří si náhodného řidiče spletou s dealerem a vrahem Laskavý dealer (Sweet Dealer, 2020). Film Lvi jedou do Benátek (2022) je Jorgjiho celovečerním debutem. Zaznamenal mimořádný divácký i kritický úspěch v Albánii i v zahraničí. Albánie jej vyslala jako reprezentanta své země na nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Do užšího výběru Akademie se však nedostal.

(Petr Michálek)

© Filmový klub Vsetín, 2022

bottom of page