top of page
nsp2.jpg

23.

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ

MARATON

BiH FILM

 

 

 

přehlídka současného

bosensko-hercegovského filmu

27. 8. – 29. 8. 2021

logo fk.png

Náš každodenní příběh

Naša svakodnevna priča

Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Chorvatsko 2015 / 89 min

Scénář a režie: Ines Tanović

Producent: Alem Babić, Dunja Klemenc, Zdenka Gold

Kamera: Erol Zubčević

Střih: Redžinald Šimek

Hrají: Ornela Jasna Bery, Uliks Fehmiu, Emir Hadžihafizbegović, Maja Izetbegović, Vedrana Seksan, Nina Violić, Marko Mandič, Boro Stjepanović, Moamer Kasumović, Goran Bogdan, Mediha Musliović, Goran Navojec, Mirvad Kurić, Aleksandar Seksan, Enis Beslagić, Božo Vrećo

 

Rodina Suišićova žila léta stereotypním životem a její členové se postupně stále více vzájemně odcizovali. Najednou se ale v jejich životě stane několik událostí, díky kterým pochopí, jak moc je pro ně rodina důležitá.

Ines Tanović filmem Náš každodenní příběh ve svých 51 letech debutovala na poli celovečerního hraného filmu. Jak sama říká, chtěla natočit film o skutečném životě a to se ji podařilo náramně. Film zobrazuje život takový, jaký je, což v bosenské kinematografii není nic výjimečné, přesto se z ní něčím hodně vymyká. V centru pozornosti je zde totiž rodina, náležející k městské střední třídě, na první pohled fungující a zabezpečená. Pokud budete podrobně zkoumat bosenské filmy, natočené do roku premiéry tohoto snímku, obdobný film pravděpodobně nanajdete. Pokud se bosenští filmaři neobraceli do minulosti zejména k válce, která Bosnu v devadesátých letch postihla zdaleka nejvíc ze všech jugoslávských republik a natáčeli filmy ze současnosti, tak se soustředili hlavně na lidi z nižších sociálních vrstev či přímo z okraje společnosti. Ines Tanović říká, že film poskládala ze střípků příběhů, které prožila, případně se staly v jejím okolí. Říká, že dialogy nenapsala ona, ale život. (Jiří Fiala)

O režisérce filmu

Trailer:

bottom of page