top of page
duric.jpg

23.
VSETÍNSKÝ FILMOVÝ
MARATON

BiH FILM
 
přehlídka současného
bosensko-hercegovského filmu
27. 8. – 29. 8. 2021
 

logo fk.png

Nenad Đurić

 

V roce 2002 natočil středometrážní film Tenkrát na bosenském západě (Bilo Jendom na divljem zapadu bih), vedle samostatné režijní práce se podílel jako asistent režie na filmech Opuštění (2010, r. Adis Bakrač) a Jsem z Krajiny, země kaštanů (2013, Ja sam iz Krajine, zemlje kestena, r. Jasmin Duraković).

Celovečerní režijní debut Nebe nad krajinou (Nebo iznad krajolika, 2006) je poetickou komedií o náhodném setkání ovčáka Mehmeda, snícího o vytoužené ženě, jejíž podobu vyřezává do kusu dřeva, s Francouzkou Deborah, zaměstnankyní francouzského velvyslanectví. Její nehoda během paraglidingového výletu způsobí, že se oba hrdinové střetnou a přes jazykovou a kulturní bariéru vykonají strastiplnou i zábavnou cestu do Sarajeva.

Následující Tisícovka (Hiljadarka, 2015) je netypická pro současnou bosenskou kinematografii již časovým zakotvením příběhu. Děj se odehrává v roce 1955. Mladý horník má být v této komedii zvláštní hrou osudu tváří nejvyšší bankovky v tehdejší Jugoslávii, tisícovky. “Tisícovka” je rovněž přezdívka lehké dívky (a zároveň výše její ceny), do níž se zamiluje a začne s ní navzdory opovržení okolí žít. V té době se vydává navštívit “svého” horníka samotný Tito... (Petr Michálek)

bottom of page