top of page
hlavicka web.jpg

Mítink Bělehrad-Záhřeb-Vsetín – to byl Vsetínský filmový maraton 2024

(Závěrečná tisková zpráva)

 

O víkendu před svatým Jiřím úspěšně proběhl v kině Vatra 26. Vsetínský filmový maraton. Toto tradiční setkání milovníků balkánské kinematografie nabídlo unikátní kolekci dvanácti filmů režisérů tzv. české školy jugoslávského filmu. Přehlídku děl Rajka Grliće, Srđana Karanoviće, Gorana Markoviće, Gorana Paskaljeviće a Lordana Zafranoviće, kteří se na konci 60. let vydali z Jugoslávie studovat režii na pražskou FAMU, korunovala on-line beseda se třemi z těchto legendárních tvůrců. Program doplnily také dvě srbské filmové novinky.

 

Čtrnáct filmů vidělo od pátku 19. dubna do neděle 21. dubna celkem 500 diváků. Kromě místních filmových fanoušků přicestovalo do Vsetína i větší množství návštěvníků z různých koutů České republiky či ze Slovenska. Vsetínský filmový maraton je tak jednou z mála kulturních akcí, jejíž věhlas pravidelně přesahuje hranice vsetínského regionu.

 

Program přehlídky byl výjimečný hned z několika důvodů. Byl postaven výhradně z filmů, které nejsou v české distribuci, tudíž je není možné vidět v žádném jiném českém kině. Organizátoři z Filmového klubu a jejich přátelé je získali, přeložili a otitulkovali speciálně pro Vsetínský filmový maraton. Takto rozsáhlá přehlídka filmů tzv. české školy (někdy se uvádí jako pražská škola) se v Česku uskutečnila vůbec poprvé. Nejzajímavějším momentem přehlídky byla nepochybně živá on-line beseda s režiséry. Diváci v kině Vatra si mohli promluvit s Rajkem Grlićem, Goranem Markovićem a Lordanem Zafranovićem, kteří na ně shlíželi z plátna kina. Mítink mezi Bělehradem, Záhřebem a Vsetínem se nesl ve velmi přátelském duchu a diváci se dozvěděli spoustu zajímavostí o tvorbě zmíněných režisérů, o jejich postojích či životě.

 

Vsetínský filmový maraton – tradiční setkání s balkánskými filmy uspořádal Filmový klub ve Vsetíně z. s. Hlavním partnerem byla společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podpořilo město Vsetín a firmy z regionu.

 

Na Vsetínský filmový maraton volně naváže také následující akce Filmového klubu Vsetín, která proběhne ve středu 8. května. Bude to projekce dokumentu Vyšetřovatel jehož ústřední postavou je Vladimir Dzuro, vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro vyšetřování válečných zločinů v bývalé Jugoslávii. Také tuto projekci by měla doplnit on-line beseda právě s Vladimirem Dzuro.

Tisková zpráva ze dne 4. 4. 2024

 

Organizátoři z Filmového klubu Vsetín nabízejí několik tipů na filmy, které by si diváci neměli nechat ujít.

 

Slavnostní zahájení přehlídky proběhne před druhým filmem v 19 h. Organizátoři vybrali pro tuto příležitost novější snímek Gorana Paskaljeviće Sen zimní noci. Jeho překladatel Petr Hubáček o něm říká: „Je to hluboce lidský příběh, který bude v hlavách diváků ještě dlouho rezonovat.“

 

Dramaturg přehlídky Jiří Fiala se tradičně zdráhá doporučit pouze jediný film, přesto nakonec udělal výjimku: „Mým tipem je snímek...

 

Celá tisková zpráva

Tisková zpráva ze dne 5. 3. 2024

 

 

26. VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON

ČESKÁ ŠKOLA V JUGOSLÁVSKÉM FILMU

 

Pátek až neděle 19. 4. – 21. 4. 2024 v kině Vatra Vsetín

 

 

Vsetínský filmový maraton s pořadovým číslem 26 se uskuteční v kině Vatra Vsetín o víkendu od 19. do 21. dubna 2024. Díky neutuchajícímu nadšení organizátorů z Filmového klubu Vsetín se budou moci všichni milovníci nevšedních filmových zážitků opět vydat na průzkum balkánské kinematografie. Tentokrát je čeká kolekce složená zejména z filmů Rajka Grliće, Srđana Karanoviće, Gorana Markoviće, Gorana Paskaljeviće a Lordana Zafranoviće, absolventů pražské FAMU.

Celá tisková zpráva

Na festivalu si budete moci zakoupit knihu Rajka Grliće, kterou jsme vydali společně s nakladatelstvím Klenov

Více o knize Neodvyprávěné příběhy Rajka Grliće + informace o knihách Česká škola neexistuje Gorana Markoviće a Slovinský film a František Čáp

grlic_obalka_titul_s.png
obalka foto.jpg
20240421_133431.jpg
besedaVFM4.jpg
20240419_191922.jpg
20240419_184642.jpg

AKTUALITY:


 

16. 4. 2024

Akreditace na Vsetínský filmová maraton 2024 lze zakoupit v kině Vatra Vsetín během akce nebo předem. Předprodej bude spuštěn 17. 4. 2024 od 14:00. Pokud si předem zakoupíte akreditaci v pokladně kina Vatra, získáte o něco dříve tištěný katalog Vsetínského filmového maratonu. Ten obsahuje spoustu exkluzivních textů, které tentokrát nejsou zveřejněny na našem webu ani nikde jinde na internetu: podrobné anotace filmů, rozsáhlé medailonky režisérů, pojednání o "pražské škole", rozhovory s režiséry... Katalog má 52 stran, takže se hodí prostudovat si jej pár dnů předem...

 

8. 4. 2024

Mecenášskou akreditaci, kterou můžete podpořit Vsetínský filmový maraton částkou 2000 Kč můžete zakoupit online. Více zde.

Pro rychlou platbu

můžete použít i QR kód.

 

4. 4. 2024

Vydali jsme 2. tiskovou zprávu, ve které prozrazujeme spoustu dalších informací.

 

4. 4. 2024

Festivalový katalog v těchto chvílích prochází závěrečnými korekturami. Bude mít 52 stran!

4. 4. 2024

Máme festivalové trička. Červená, modrá a černá. 

 

21. 3. 2024

Nelehkou situaci ohledně sestavování programu a domlouvání povolení k projekcím dokládá to, že jsme dnes program opět trochu pozměnili. Dnešní změna, která je již (doufáme) definitivní, je ale pozitivní. V programu bude místo třinácti filmů nakonec filmů čtrnáct! Samozřejmě jsme to museli zase trochu přeskládat, aby to pasovalo do našeho hracího profilu. Takže vyhoďte původní letáčky (v kině si vezměte nové) a mrkněte se na definitivní programovou verzi!

20. 3. 2024

Udělali jsme změny v programu. Trochu se změnilo pořadí filmů a oproti původnímu plánu jsme zařadili dvě srbské novinky na úkor dvou starších filmů. Počet filmů zůstává stejný. 

 

18. 3. 2024

Zveřejnili jsme ceník akreditací. Cena zůstává navzdory všeobecnému zdražování stejná jako loni. Protože je ale čím dál obtížnější naši přehlídku ufinancovat, rozhodli jsme se do ceníku přidat i tzv. mecenášské akreditace. Více naleznete v ceníku.

 

18. 3. 2024

Máme program. Mrkněte se na to, co nás pravděpodobně čeká...

 

12. 3. 2024

Zveřejnění programu je otázkou hodin. Bude v něm celkem 13 filmů.

 

6. 3. 2024

Vydali jsme tiskovou zprávu. Máme jasno asi o dvou třetinách programu. Do týdne bychom, jej chtěli mít hotový celý.

 

16. 2. 2024

Jednáme s vlastníky práv o filmech, které chceme zařadit do programu. S režiséry Rajkem Grlićem, Goranem Markovićem, Srđanem Karanovićem a Lordanem Zafranovićem bychom se měli v rámci programu potkat naživo v on-line diskusi.

 

22. 12. 2023

Pro zajímavost - vypadá to tak, že část filmů z programu bude promítána z 35 mm filmových kopií. Podnikáme kroky, které k tomu vedou...

 

14. 11. 2023

S 26. Vsetínským filmovým maratonem souvisí i skutečnost, že nakladatelství Klenov Pavla Kotrly právě vydává knihu Neodvyprávěné příběhy Rajka Grliće. Na vydání se podíle také Filmový klub Vsetín. Více o knize se dozvíte zde. Knihu můžete zakoupit na kterékoliv projekci Filmového klub Vsetín nebo v běžné síti knižních prodejců a v knižních e-shopech.

 

11. 10. 2023

Termín Vsetínského filmového maratonu jsme posunuli na 19.-21. dubna 2024. Pozor, existují propagační letáčky, kde byl uveden původní termín 26.-28.dubna.

28. 7. 2023

Rajko Grlić, Srđan Karanović, Goran Marković, Goran Paskaljević a Lordan Zafranović. To jsou  významní režiséři ze zemí bývalé Jugoslávie, které spojuje to, že na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vystudovali pražskou FAMU. Kritici pro ně vymysleli označen ČESKÁ nebo také PRAŽSKÁ ŠKOLA. Oni sami se vůči tomuto označení mnohokrát v minulosti ohrazovali. Poukazovali na to, že točí hodně rozdílné filmy, a že je kromě přátelsví a společné studijní minulosti nic nespojuje. Toto označení se nicméně vžilo a já osobně jej vnímám jako známku či záruku kvality. Filmy zmíněné pětice režisérů patří jednoznačně mezi to nejlepší, co jugoslávská a ex-jugoslávská kinematografie vyprodukovala. Proto jsme se rozhodli věnovat 26. Vsetínský filmový maraton právě jim. Do programu chceme zařadit 2-3 filmy od každého z nich. Divákům tak dáme možnost posoudit, co je odlišuje a co naopak spojuje. Chceme promítnout především ty filmy, které u nás doposud nebylo možné s českými titulky vidět. V září začínáme s přípravou. Držte nám palce, ať se to podaří...

 

Jiří Fiala - dramaturg Vsetínského filmového maratonu

© Filmový klub Vsetín, 2024

bottom of page