top of page
una.jpg

22.

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON

28.–30. srpna 2020

50 let lásky a svobody v jugoslávském

a srbském filmu

3. (závěrečná) tisková zpráva ze dne 1. 9. 2020

 

Na třetí pokus to vyšlo

Kvůli hygienickým opatřením byl 22. ročník Vsetínského filmového maratonu dvakrát přesunut. Nakonec se uskutečnil v posledním prázdninovém víkendu a velmi se vydařil.
    Čtrnáct projekcí přilákalo celkem 450 diváků. Ani změny termínu, ani panika okolo pandemie covid-19 tak neodradily fanoušky balkánského filmu, aby si dali dostaveníčko v kině Vatra Vsetín. Odměnou jim byl pestrý program s několika opravdovými filmovými lahůdkami. Tři filmy viděli          z původních 35 milimetrových filmových kopií, mohli se zúčastnit oficiální české distribuční premiéry filmu Mezi dnem a nocí a hlavně se důkladně seznámili s tvorbou režiséra Miloše Radivojeviće, který měl v programu retrospektivu čítající celkem šest filmů. Miloš Radivojević patří k nejvýznamnějším a nejodvážnějším režisérům ze zemí bývalé Jugoslávie. Přestože má doma status kultovního režiséra, v Česku doposud nebylo možné jeho filmy vidět. Až nyní, v rámci Vsetínského filmového maratonu, který nesl podtitul „50 let lásky a svobody v jugoslávském a srbském filmu”, inspirovaný právě jeho tvorbou. Miloš „Miša” Radivojevič oslavil v listopadu loňského roku osmdesátiny. Své filmy natáčí již od počátku 70. let. Režisérskému a scénáristickému řemeslu se tedy věnuje již půl století. Jeho retrospektiva rovnoměrně pokryla toto období. Vrátila se až do roku 1975 k experimentálnímu snímku Testament, či k výjimečným dramatům Kluk, který slibuje a Una, která jsou ostrou kritikou jugoslávské socialistické společnosti osmdesátých let. Prostřednictvím filmů Ani na nebi, ani na zemi a Probouzení z mrt-vých poskytla náhled do neveselé reality Srbska 90. let a nechyběl v ní ani doposud poslední, velmi autobio-grafický Radivojevičův snímek Jak mě ukradli Němci.
    Režisér Miloš Radivojević v jednom rozhovoru řekl, že láska a svoboda jsou dvě věci, na kterých stojí lidský druh. A o lásce a svobodě, přesněji o jejich nejrůznějších podobách, bylo i ostatních osm filmů v programu přehlídky. Diváci tak mohli porovnat, jak tato témata zpracovalo dalších osm režisérů náležejících k různým filmařským generacím. Vedle děl klasiků jugoslávského filmu, jakými jsou bezesporu Živojin Pavlović, Dragan Kresoja či Svetislav Prelić si vychutnali celovečerní debut Emira Kusturici Vzpo-mínáš na Doly Bell?, viděli snímky tvůrců střední generace Andra Martinoviće či Dušana Miliće a na závěr si užili výpravné historické drama Král Petr I. pod jehož režií je podepsán poměrně mladý režisér Petar Ristovski.
    Počet diváků, který byl, vzhledem ke stále přetrvávajícím komplikacím spojeným s probíhající pandemií, nečekaně vysoký a jejich velmi pozitivní ohlasy na program přehlídky, přiměly organizátory vyhlásit, že 22. druhý ročník Vsetínského filmového maratonu nebyl poslední. Pokud to situace umožní, vrátí se 23. ročník do tradičního dubnového termínu a přinese další porci balkánských filmů. O programovém zaměření dalšího ročníku se nejpozději do konce října dočtete na stránkách Filmového klubu Vsetín a na stránkách www.vsetinskyfilmovymaraton.cz (Jiří Fiala)

 

2. tisková zpráva ze dne 17. 8. 2020

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2020

 

50 let lásky a svobody v jugoslávském a srbském filmu | Miloš Radivojević

Pátek až neděle 28. 8.  – 30. 8. 2020 v kině Vatra Vsetín

 

 

Láska a svoboda, to jsou dvě věci, na kterých stojí lidský druh, říká režisér Miloš Radivojević

V posledním srpnovém víkendu proběhne 22. Vsetínský filmový maraton. Od pátku 28. srpna do neděle 30. srpna budou moci návštěvníci vsetínského kina Vatra vidět celkem 14 celovečerních filmů, které pojí téma „50 let lásky a svobody v jugoslávském a srbském filmu“.

 

Nabitý program přehlídky nabízí hned několik unikátů. Polovina filmů v programu bude uvedena v české premiéře. Tři filmy budou promítnuty z původních českých třiceti pěti milimetrových filmových kopií. V rámci festivalu proběhne také první česká retrospektiva kultovního srbského režiséra Miloše „Miši“ Radivojeviče čítající šest filmů a v rámci programu se uskuteční oficiální česká distribuční premiéra filmu Mezi dnem a nocí. Vsetínský filmový maraton je největší přehlídkou balkánského filmu v České republice.

 

Láska a svoboda, to jsou hlavní témata filmů Miloše Radivojeviće, které tvoří programovou kostru 22. Vsetínského filmového maratonu. Také ostatní filmy zařazené do programu s těmito tématy souvisí. Byly vybrány tak, aby pokryly časový úsek posledního půlstoletí, což je doba, ve které své filmy natáčel Radivojević, a aby ukázaly, jak si s těmito tématy poradili jeho režisérští kolegové. Láska a svoboda mohou mít nejrůznější podoby a i tuto rozmanitost brali organizátoři festivalu v potaz.

Informace o filmech a programu:

 

Jak láska, tak svoboda mají pro vězně zvláštní příchuť, to ukáže snímek Ještě jednou Dragana Kresoji, který celou přehlídku v pátek 28. 8. v 17:00 odstartuje. Následovat bude romantická komedie Guča!. Tato svérázná balkánská variace na Romea a Julii produkovaná Emirem Kusturicou bude spojená se slavnostním zahájením festivalu. Měla by se líbit jak romantickým duším, tak milovníkům strhujících rytmů balkánské dechovky. Vrcholem pátečního festivalu bude nepochybně snímek Kluk, který slibuje Miloše Radivojeviće o vzpouře mladíka jménem Slobodan, který chce být „slobodan“, tedy svobodný a lásku a svobodu hledá uprostřed jugoslávské punkové subkultury. Páteční program uzavře česká distribuční premiéra povídkového filmu Mezi dnem a nocí o vztazích a lásce mezi otci a syny.

 

Sobotní ranní rozjezd obstará v 9:30 hodin debut Emira Kusturici Vzpomínáš na Dolly Bell?. Film o prvních milostných zkušenostech dospívajícího chlapce je plný autorových vzpomínek na mládí prožité v Sarajevu na začátku svobodných 60. let minulého století. Asi nejzvláštnějším a zároveň nejstarším filmem přehlídky bude Radivojevićův snímek Testament o člověku, který se snaží osvobodit od svých vnitřních démonů. V poobědovém čase se diváci budou moci vydat díky Radivojevičovu filmu Ani na nebi, ani na zemi do Bělehradu 90. let, doprostřed beznaděje a nesvobody miloševičovské Jugoslávie, ve které trojice mladých mužů hledá jak lásku tak smysl života...

V sobotní podvečer bude program pokračovat snímkem Cesta do Katangy jednoho z nejvýznamnějších jugoslávských režisérů a představitele tzv. Černého filmu Živojina Pavloviće. Snímek ukáže, jak bláhové je dělat si nějaké plány. Stačí drobnost, setkání s mladou dívkou, a všechno je hned jinak. Oddech mezi filmy se závažnými tématy přinese po šesté hodině romantická komedie Svetislava Preliće Cukrová voda o bláznivé holce s velkým nosem, která chce získat lásku jednoho kluka. Sobotní primetime bude patřit doposud poslednímu filmu Miloše Radivojeviće Jak mě ukradli Němci, ve kterém režisér prostřednictvím hlavního hrdiny odvypráví příběh ze svého dětství o jeho přátelství s německým důstojníkem, který mu v době okupace Jugoslávie Němci za 2. světové války nahradil otce. Na spánek bude dvacet minut po třiadvacáté hodině ještě brzy. Navíc srbsko-chorvatská sci-fi zombie komedie Voda, krev rakije a zombie epidemie nikoho usnout nenechá. Film, jehož původní název Poslední Srb v Chorvatsku se otevřeně vysmívá všem druhům nacionalismu a totalitarismu je ideální pohádkou na dobrou noc.

 

Nedělní ráno začne Probouzením z mrtvých. Tento snímek Miloše Radivojeviče odehrávající se během bombardování Jugoslávie letectvem NATO, je jeho manifestem proti totalitním metodám Slobodana Miloševiće, proti nacionalismu a lidské hlouposti. Ukazuje, kdo byl postižen tzv. „humanitárním bombardováním“ nejvíce – Miloševičovi odpůrci, lidé, kteří proti němu mnoho let vystupovali a očekávali od Západu pomoc. S tvorbou Miloše Radivojeviče se diváci rozloučí v poledne - jeho milostné drama Una je možná nejodvážnějším jugoslávský filmem osmdesátých let. Tečku za 22. Vsetínským filmovým maratonem udělá válečné drama Král Petr I. odehrávající se na počátku 1. světové války. Od doby Bitvy na Neretvě nebyl na území bývalé Jugoslávie natočen takto výpravný válečný film. Velké plátno a dobrý zvuk zajistí jedinečný zážitek ze sledování tohoto snímku o boji za svobodu a lásce k vlasti, pod kterým je podepsaný velký talent srbského filmu Petar Ristovski.

Vsetínský filmový maraton pořádá Filmový klub ve Vsetíně z. s.

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu je společnost Dům kultury Vsetín.

Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu.

 

Aktuální informace na www.vsetinskyfilmovymaraton.cz a www.fkvsetin.cz

Tisková zpráva ze dne 22. 4. 2020

 

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2020

50 let lásky a svobody v jugoslávském a srbském filmu

Miša Radivojević 80

Pátek až neděle 28.–30. 8. 2020 v kině Vatra Vsetín

 

Vsetínský filmový maraton je největší přehlídkou balkánského filmu v České republice.

 

Vsetínský filmový maraton ve svém 22. ročník opouští zavedený systém mapování národních kinematografií a poprvé nabídne tématickou přehlídku. Podtitulem akce je: 50 let lásky a svobody v jugoslávském a srbském filmu. Diváky čeká 14 celovečerních filmů vyrobených mezi lety 1975 a 2018.Láska a svoboda mohou mít mnoho podob a program přehlídky se je pokusí postihnout v celé jejich rozmanitosti.

 

Ve dnech 28. - 30. srpna 2020 proběhne 22. ročník Vsetínského filmového maratonu. Již po třinácté zavede diváky na Balkán. Oproti předešlým ročníkům, které představovaly soudobé kinematografie jednotlivých zemí Balkánského poloostrova, se bude letošní přehlídka v jedné věci zásadně lišit. Více o tom prozrazuje dramaturg přehlídky Jiří Fiala: „Filmy jsem vybíral podle tematického klíče. Jejich hlavními tématy jsou láska a svoboda. Dvě důležité hodnoty, které jsou v dnešním světě často pošlapávány a znehodnocovány. Nadcházející Vsetínský filmový maraton bude mít podtitul 50 let lásky a svobody v jugoslávském a srbském filmu.“

 

Téměř polovina programu bude věnována významnému jugoslávskému, resp. srbskému režisérovi Miloši „Mišovi“ Radivojevićovi, který oslavil na podzim 2019  80. narozeniny. Podtitul přehlídky je inspirován právě jeho tvorbou, kterou se láska a svoboda vine jako červená nit. Miloš Radivojević debutoval celovečerním filmem již v roce 1970 a natáčí dodnes. Je tak již půl století součástí jugoslávské a později srbské kinematografie. Jeho retrospektiva v programu Vsetínského filmového maratonu bude čítat 6 filmů. Diváci budou moci zhlédnout např. tituly Kluk, který slibuje a Una z osmdesátých let, které mají v zemích bývalé Jugoslávie kultovní status, nebo jeho poslední  film Jak mě ukradli Němci, kterým se režisér vrací ke 2. světové válce a svým zážitkům z dětství.

Druhá část programu bude poskládána z filmů o lásce a svobodě natočených ve stejném období dalšími významnými jugoslávskými filmaři. Diváci se mohou těšit na snímky klasiků jugoslávského filmu: Emira Kusturicy, Živojina Pavloviće, Svetislava Preliće či Dragana Kresoji. Protože si organizátoři vytknuli za cíl ukázat lásku a svobodu ve filmech natočených v období od 70. let do současnosti, nemůže v programu chybět ani aktuální filmová tvorba. „V rámci programu proběhne také česká premiéra filmu Mezi dnem a nocí černohorského režiséra Andra Martinoviće, kterou do české distribuce připravila společnost Balkanfilm.“, říká předseda Filmového klubu Vsetín Milan Kostelník.

Na další zajímavou skutečnost poukazuje Petr Mašata, který se zabývá technickou přípravou filmů: „Letošní ročník bude specifický také tím, že pět ze čtrnácti filmů promítneme z původních 35 milimetrových filmových kopií. Tři budeme mít půjčeny z Národního filmového archívu v Praze a 2 dokonce  z Jugoslávské kinotéky z Bělehradu.“

 

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu.

 

Původně ohlášený termín 17. - 19. 4. a první náhradní termín 5. - 7. 6. byly kvůli mimořádným opatřením zrušeny.

Počítáme s tím, že přehlídka proběhne v termínu 28.–30. srpna 2020.

 

klip.jpg
klip2.jpg
  • Facebook
Událost
Znělka Vsetínského filmového maratonu 2020
Katalog 22. Vsetínského filmového maratonu
vystava.jpg
tričko_navrh.jpg
Guća - pozvánka
20 minut o Vsetínském filmovém maratonu
plakat_programovýmaly.jpg
bottom of page