top of page
dur2.jpg

23.

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ

MARATON

BiH FILM

 

 

 

přehlídka současného

bosensko-hercegovského filmu

27. 8. – 29. 8. 2021

logo fk.png

Duran

Duran

 

Bosna i Hercegovina, 2019 / 93 min

Scénář a režie: Faruk  Sokolović

Kamera: Ajnur Ibričić 

Hudba: Danijal Bajraktarević

Střih: Eldin Turković

Producenti: Hana Sokolović, Ada Sokolović, Šuhreta Sokolović

Hrají: Faruk Sokolović, Duran Masleša, Zineta Masleša, Boris Jugo, Adnan Čengić, Amra Ibričić, Ahmet Masleša-Maljutka, Alen Masleša, Šemsudin Masleša, Dževad Masleša, Vezir Masleša, Zahid Masleša, Faris Masleša, Mejra Masleša, Muhamed Čomor, Ismet Čomor, Halil Čomor-Halje, Jusuf Šehić, Dino Šehić, Nezir Šehić

Padesátník Duran dostane v práci výpověď. Bez jeho příjmu nemají s manželkou dost, aby si udrželi svůj dosavadní životní standard. Východisko ze svízelné situace se pokusí najít v návratu do své rodné horské vsi Lukomir, kde chce přebudovat rozpadlou stodolu na dům. Lukomiru ale vládne velitel z nedávné války, kterému nikdo neřekne jinak než Generál. Naneštěstí si jej Duran hned po příjezdu znepřátelí a jeho sen dostává první trhliny. Duranovo jméno ale pochází ze slova „durati“, což se dá volně přeložit jako trpělivě postupovat k cíli.

Režisér filmu Duran Faruk Sokolović patří mezi nejplodnější bosenské filmaře, přesto se málokdy vyjadřuje v médiích. Říká, že za něj hovoří jeho práce. V jednom z nečetných rozhovorů, které poskytl serveru startbih.ba charakterizuje svůj nejnovější celovečerní hraný film takto: „Je to příběh o bosenském snu, příběh, jakých je okolo nás spoustu. Boj máme v naší mentalitě vrozený a myslím si, že z každé zdánlivě beznadějné situace, která se náhle objeví, nakonec dokážeme vytěžit něco dobrého. Když ztratí padesátník Duran práci, rozhodne se, že si postaví dům na venkově. Nemá žádný příjem, žádné úspory, a přesto se pustí do stavby.“ Na filmu Duran je pozoruhodné to, že většinu postav ztvárnili neherci. Sokolović však zdůrazňuje, že v tom od počátku neviděl žádné riziko a vysvětluje, jak k tomu došlo: „Začal jsem pracovat na dokumentu a poznal jsem při tom Durana a jeho manželku Zinetu. Zjistil jsem, že jsou to dva extrémně inteligentní, přirození a talentovaní lidé. Bylo to neodolatelné, atmosféra a příběhy nesené jejich domovskou vesnicí Lukomir se staly součástí scénáře a já jsem se rozhodl natočit s nimi celovečerní hraný film. Jedná se o univerzální příběh o boji za sny. Po premiéře za mnou přišlo mnoho lidí, kteří mi říkali, že i oni jsou stejní jako Duran, že je to jejich příběh. Kolem nás je spousta negativ a já si myslím, že Duranův příběh nabízí naději a povzbuzení.“ K hereckému obsazení je potřeba doplnit, že jedním z mála profesionálů v herecké ekipě byl sám Faruk Sokolović, který si zahrál postavu Generála. (Jiří Fiala)

O režisérovi filmu

Trailer:

bottom of page