top of page
banner.jpg

Přehlídka proběhne pod záštitou velvyslankyně Chorvatské republiky J. E. Ljiljany Pancirov

Závěrečná tisková zpráva ze dne 27. 4. 2023

 

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2023

RAJKO GRLIĆ + nový chorvatský film

Pátek až neděle 21. –23. 4. 2022 v kině Vatra Vsetín

 

Projekce chorvatských filmů v kině Vatra navštívilo 500 diváků

 

O víkendu před svatým Jiřím úspěšně proběhl v kině Vatra 25. Vsetínský filmový maraton. Nabídl unikátní kolekci filmů nestora chorvatské kinematografie Rajka Grliće a průřez novou chorvatskou kinematografií. Přehlídku doplnila výstava fotografií Nina Marcucciho nazvaná Nádherné Chorvatsko a beseda s Rajko Grlićem.

 

Čtrnáct celovečerních filmů a on-line besedu s režisérem Rajko Grlićem vidělo od pátku 21. dubna do neděle 23. dubna celkem 500 diváků. Kromě místních filmových fanoušků přicestovalo do Vsetína
i několik desítek návštěvníků z různých koutů České republiky či ze Slovenska. Vsetínský filmový maraton je tak jednou z mála kulturních akcí, jejíž věhlas přesahuje hranice vsetínského regionu. Slavnostního zahájení přehlídky se zúčastnila i velvyslankyně Chorvatské republiky J.E. Ljiljana Pancirov a představitelé města Vsetína.

 

Program přehlídky byl výjimečný hned z několika důvodů. Většinu filmů bylo možné zhlédnout v českém kině vůbec poprvé. Tyto filmy totiž nikdy nebyly v české distribuci a organizátoři z Filmového klubu a jejich přátelé je přeložili a otitulkovali speciálně pro Vsetínský filmový maraton. Program přinesl takřka kompletní režisérský profil filmů Rajka Grliće, který na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vystudoval pražskou FAMU a v bývalé Jugoslávii patří mezi nejvýznamnější filmaře. Dramaturg programu Jiří Fiala k tomu dodává: „Mám radost z toho, že se nám podařilo zajistit a připravit k projekci 8 z jedenácti Grlićových filmů a ještě větší z toho, že se nám podařilo uspořádat s ním v kině živou on-line besedu. Myslím, že na ni účastníci letošního Maratonu nezapomenou, protože se ukázalo, že Rajko není jen výborný filmař, ale také skvělý člověk. Také průřez současnou chorvatskou kinematografií byl myslím velmi reprezentativní a českým filmařům nastavil nekompromisní zrcadlo tím, jak ukázal, že natočit kvalitní film lze i bez velkého rozpočtu.“ Spokojený s průběhem přehlídky je i předseda Filmového klubu Vsetín Milan Kostelník a dodává: „Oproti loňskému roku jsme měli na projekcích o sto diváků více. A to i přes nádherné počasí, které nahrávalo více nejrůznějším venkovním aktivitám. Dokazuje to, že má balkánská kinematografie, kterou už od roku 2007 systematicky mapujeme, stále velký potenciál oslovit diváky.“

 

Filmový klub Vsetín se svou činností nesoustřeďuje jen na Balkán. Do konce školního roku chystá ještě několik projekcí filmů z různých zemí a různých žánrům. Tyto projekce se snaží obohatit jak lektorskými úvody, tak třeba besedami s odborníky na témata, které filmy přinášejí. Hned následující projekci dokumentu Good old Czechs o českých letcích působících za 2. světové války doplní beseda s Janem Evjákem o osudech válečných letadel po válce. Také na konci května u italského filmu Díra proběhne diskuse s odborníkem. O speleologii pohovoří Dr. Ivo Baroň.

 

Vsetínský filmový maraton – tradiční setkání s balkánskými filmy pořádal Filmový klub ve Vsetíně z. s. pod záštitou velvyslankyně Chorvatské republiky v ČR J. E. Ljiljany Pancirov. Hlavním partnerem byla společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podpořilo město Vsetín a firmy z regionu.

 

Další informace najdete na www.vsetinskyfilmovymaraton.cz nebo www.fkvsetin.cz

AKTUALITY Z PŘÍPRAV

25. VSETÍNSKÉHO FILMOVÉHO MARATONU

 

16. 4. 2023

Právě jsme zveřejnili kompletní programový katalog!!! Kromě anotací k filmům obsahuje také rozhovory s některými režiséry a také medailonky všech režisérů. Ty nikde jinde nenajdete.

16. 4. 2023

Sdílejte událost na Facebooku. Pozvěte přátelé. Pomozte nám rozšířit povědomí o akci:

https://fb.me/e/PGJUpcA8

16. 4. 2023

Anotace k filmům jsme doplnili, udělali jim korektury a přidali jsme navigaci pro snadnější procházení a pročítání obsahů...

 

4. 4. 2023

Konečně si můžete přečíst anotace ke všem filmům z programu!

1. 4. 2023

Video - 15 minut o celém programu Vsetínského filmového maratonu (hovoří drmaturg přehlídky Jiří Fiala a režisér Rajko Grlić). Podívejte se zde.

Teké jsme přidali k anotacím filmů fotogalerie.

29. 3. 2023 

 

Ve druhé tiskové zprávě přinášíme tipy na filmy z programu, které byste si v žádném případě neměli nechat ujít. V její prodloužené verzi jsme okomentovali úplně všechny filmy zařazené do programu.

26. 3. 2023

 

Přečtěte si náš rozhovor s režisérem Rajko Grlićem.

17. 3. 2023

 

Doplnili jsme další anotace k filmům. Máme hotové překlady k polovině filmů z programu. Brzy zveřejníme rozhovor s Rajkem Grlićem, který jsme s ním udělali. Připravujeme se také na slavnostní zahájení festivalu. Máme přislíbenou účast velvyslankyně Chorvatska J. E. Ljiljany Pancirov a Rajko Grlić nám natočil pro tuto příležitost originální zdravici. Jsme s ním také domluveni na živé besedě, která proběhne on-line.

Máme vytištěné programové plakáty.

Doufáme, že se těšíte stejně jako my....

7. 3. 2023

Zveřejnili jsme finální verzi programového plakátu včetně log sponzorů a podporovatelů.

27. 2. 2023

 

Stáhněte si programovou záložku a vytiskněte ji pro své známé. Pomozte nám s propagací. Odkazujte na náš web, sdílejte nás na FB. Zde je matrice pro tisk oboustranných záložek (3 na stránku)

27. 2. 2023

 

Již nyní si můžete rezervovat tričko VFM 2023. Je jich omezený počet, takže chcete-li mít jistotu, že se na vás dostane správná velikost a střih, rezervujte si tričko na fiala@balkanfilm.cz

8. 2. 2023

 

Již nyní si můžete zakoupit nejlevnější celoakční akreditaci

za 740 Kč (pro členy FK) a 880 Kč (pro nečleny).

Tato nabídka platí do 8. 4. 2023 (poté bude vstupné o 100 Kč dražší)

Akreditaci zakoupíte na pokladně kina Vatra nebo on-line zde.

Pozn.: Základní cena je bez slevy,

sleva FK se pak zadává v průběhu objednávání.

tričko green.jpg
plakat programový final.jpg
plakat vystava 2.jpg

8. 2. 2023

 

Zveřejnili jsme 1. tiskovou zprávu o 25. Vsetínském filmovém maratonu.

26. 1. 2023

Přidali jsme další anotace k filmům a trailery ke všem novým filmům.

24. 1. 2023

 

Zveřejnili jsme programový plakát. Zatím bez log podporovatelů.

Pokud byste chtěli podpořit finančně naši filmovou přehlídku, kontaktujte nás.

16. 1. 2023

 

Zveřejnili jsme přesný program 25. Vsetínského filmového maratonu. Přidali jsme další anotace k filmům.

Také upozorňujeme, že již nemůžeme zajistit levné ubytování v Domě kultury. Zajistěte si proto sami s předstihem ubytování během akce. Více zde.

10. 1. 2023

 

Všechny filmy již mají stručné charakteristiky a u osmi jsme už zveřejnili i podrobnější anotace. Podívejte se na programovou stránku.

30. 12. 2022

 

MÁME VŠECHYN FILMY DO PROGRAMU VSETÍNSKÉHO FILMOVÉHO MARATONU! Do sekce Nový chorvatský film jsme dnes získali povolení k projekci nového filmu Ognjena Sviličiće Glas.

23. 12. 2022

 

Postupně zveřejňujeme informace o filmech. V sekci PROGRAM již naleznete i první anotace.

17. 12. 2022

 

Filmy do programa už máme téměř všechny. Aktuálně jsme získali svolení k projekcím nových chorvatských filmů Tereza37 (r. Danilo Šerbedžija), Plavi cvijet (r. Zrinko Ogresta) a A bili smo vam dobri (r. Branko Schmidt).

7. 12. 2022

Znova jsme zprovoznili archív starých ročníků Vsetínského filmového maratonu, který byl dočasně mimo provoz po přestavbě našeho kmenového webu www.fkvsetin.cz

Taky pokračujeme ve shánění dalších filmů. Do profilu Rajka Grliće bychom rádi přidali ještě snímek Za sreću je potrebno troje - romantické drama z roku 1985. Problém je ten, že film neexistuje v žádné digitální podobě a pravděpodobně jediná šance, jak film získat pro naši projekci je zdigitalizování VHS.  Snad se to podaří. Do sekce Nový chorvatský film jsme oslovili producenty šesti filmů, které jsme zařadili do užšího výběru. Věříme, že vám budeme moci ještě letos představit kompletní program.

V běhu je také překlad Grlićovy knihy Neispričane priće. Do maratonu ji asi vydat nestihneme, nějaké ukázky by už ale měly být k dispozici.

Zadali jsme také výrobu maratonských triček.

15. 11. 2022

Již se nám rýsuje program 25. Vsetínského filmového programu. Zatím to vypadá tak, že Rajkovi Grlićovi věnujeme  minimálně polovinu programového prostoru (spíš o něco více). Máme také jasno, kterými novými chorvatskými filmy chceme program vyšperkovat. Začínáme domlouvat povolení k projekcím. Již jsme začali pracovat také na prvních překladech.

Seznam potvrzených filmů:

Rajko Grlić (pravděpodobně 8 filmů):

Kud puklo da puklo – Rajko Grlić (1974)

Bravo maestro – Rajko Grlić (1978)

Samo jednom se ljubi – Rajko Grlić (1981)

U raljama života – Rajko Grlić (1984)

The summer of white roses – Rajko Grlić (1989)

Čaruga – Rajko Grlić (1991)

Josephine – Rajko Grlić (2000)

Ustav Republike Hrvatske – Rajko Grlić (2016)

Nový chorvatský film (pravděpodobně 6 filmů):

Murina - Antoneta Alamat Kusijanović (2021)

Aleksi – Barbara Vekarić (2018)

O dalších čtyřech filmech jednáme

 

4. 10. 2022

Myslíme si, že 25. ročník Vsetínského filmového maratonu (do roku 2014 Letního) by měl být něčím výjimečný. Chystáme proto zcela unikátní filmovou přehlídku, která přinese rozsáhlý režisérský profil Rajka Grliće – jednoho z nejvýznamnějších režisérů z regionu bývalé Jugoslávie. Tento profil, čítající 9–10 filmů, doplní 4–5 nových chorvatských snímků.

 

Po roční pauze, ve které jsme pro vás připravili malou konfrontaci filmového Balkánu s filmovou Skandinávií, se vracíme zpět do vod, ve kterých umíme plavat nejlépe. Chceme připravit program, na který budeme i po letech pyšní. Dodnes nejraději vzpomínáme na Maratony, ve kterých tvořil velkou část programu právě profil některé významné osobnosti balkánského filmu. Myslím, že je úžasné, že se nám podařilo domluvit, přeložit a otitulkovat např. kompletní kolekce filmů makedonského režiséra Stole Popova či nejvýznamnějšího černohorského režiséra Živka Nikoliće. Dvě přehlídky jsme věnovali velké osobnosti jugoslávského (i srbského) filmu, Ljubišovi Samardžićovi. Připravili jsme rovněž profily Dalibora Mataniće, Iva Trajkova a Damjana Kozoleho. Českým divákům jsme umožnili vidět většinu filmů Gorana Markoviće a objevili jsme pro ně Miloše Radivojevće – u nás málo známého režiséra, kterého lze označit titulem enfant terrible jugoslávského filmu s velkým vlivem na několik generaci tamějších tvůrců.

Rajko Glić patří mezi jugoslávské fimaře, kteří vystudovali pražskou FAMU. Podobně jako Goran Marković má k Česku velmi vřelý vztah. Jsme velmi rádi, že vám budeme moci promítnout také ty jeho filmy, ketré se v českých kinech nikdy nehrály a vy je budete moci jako jedni z prvních ohodnotit na českých filmových databázích.

Rajkovi Grličovi věnujeme většinu programu. Chorvatské novinky, které jej doplní budeme vybírat tak pečlivě, abychom ukázali, že současný chorvatský film stojí za pozornost českých diváků... Jsme přesvědčení, že 25. Vsetínský filmový maraton bude patřit k těm nezapomenutelným...

Jiří Fiala

© Filmový klub Vsetín, 2023

bottom of page