top of page
24. Vsetínský filmový maraton

Tisková zpráva ze dne 29. 4. 2022 - závěrečná

 

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2022

Z JIHU NA SEVER aneb balkánská Skandinávie a skandinávský Balkán

Pátek až neděle 22. 4. – 24. 4. 2022 v kině Vatra Vsetín

 

Během víkendu od 22. do 24. dubna 2022 proběhl v kině Vatra již 24. Vsetínský filmový maraton. Diváci, kteří se nerekrutují jen z řad vsetínských filmových fanoušků, ale přijíždí na Vsetín i s poměrně vzdálených koutů České republiky nebo ze Slovenska, mohli zhlédnout celkem 14 celovečerních filmů. A výkon to byl skutečně maratonský, promítalo se od rána a poslední projekce končily až po půlnoci.

 

Vsetínský filmový maraton je již od roku 2008 zaměřen na mapování kinematografií zemí Balkánského poloostrova. Balkánské filmy nechyběly ani letos, ale tvořily jen polovinu programu. Organizátoři z Filmového klubu Vsetín se rozhodli program rozdělit na dvě části a k sedmi balkánským filmům přiřadili jako protiváhu sedm filmů natočených ve skandinávských zemích. Celá přehlídka měla název Z jihu na sever aneb balkánská Skandinávie a skandinávský Balkán.

 

Program nabídl pestrou žánrovou směsici složenou z komedií, historických dramat, kriminálního thrilleru, životopisných snímků, artových dramat, roadmovie nebo zombie parodie. Zastoupeny byly kinematografie Norska, Švédska, Dánska, Finska, Srbska, Černé Hory, Albánie, Severní Makedonie, Chorvatska a Rumunska. Diváci, kterých bylo na čtrnácti projekcích bez mála celkem 400 se tak rozhodně neměli čas nudit a z kina odcházeli nadmíru spokojení. Anton ze slovenských Bánovců nad Bebravou o programu říká: „Na víkendové filmové přehlídky pořádané Filmovým klubem Vsetín jezdím pravidelně skoro deset let. Nejen kvůli unikátní nabídce filmů, které většinou není možné vidět nikde jinde, ale taky kvůli pohodové atmosféře, příjemnému posezení mezi filmy a diskusím s dalšími filmovými nadšenci, kteří se na akcích schází.“ Radim z Valašského Meziříčí k tomu s úsměvem poznamenává: „My Valmezáci nemáme moc důvod jezdit za kulturou na Vsetín, Vsetínský filmový maraton je ale výjimka, protože nic podobného u nás není.“

 

Přestože 24. Vsetínský maraton teprve nedávno skončil, členové Filmového klubu Vsetín již přemýšlejí, jaké téma zvolit pro příští rok. Jednu z možností naznačil ve svém úvodním slovu předseda Filmového klubu Milan Kostelník: „Kromě toho, že pro náš festival získáváme filmy, které mnohdy nejsou v české distribuci a musíme je překládat a titulkovat, věnujeme se také vydávání knih souvisejících jak s balkánskou, tak s českou kinematografií. K titulům Slovinský film a František Čáp a Česká škola neexistuje režiséra Gorana Markoviće bychom chtěli v příštím roce přidat knihu chorvatského režiséra Rajka Grliće. Vydání této knihy je skvělou příležitostí pro sestavení Grličovy režisérské retrospektivy, do které bychom zařadili i filmy, které diváci v česku doposud nemohli vidět.“

 

Příští 25. Vsetínský filmový maraton se odehraje v dubnu 2023.

 

Vsetínský filmový maraton pořádá Filmový klub ve Vsetíně z. s. Hlavním partnerem je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu.

 

Aktuální informace o přehlídce zjistíte na www.vsetinskyfilmovymaraton.cz

 

 

NOVINKY Z PŘÍPRAV 24. VSETÍNSKÉHO FILMOVÉHO MARATONU:

 

19. 4. 2022

pomozte nám propagovat Vsetínský filmový maraton. Sdílejte událost: https://fb.me/e/bXCiEmvZr

Vytiskněte naše programové záložky a rozdejte je svým známým a kamarádům.

Zde je oboustranná martrice  pro tisk tří záložek

 

19. 4. 2022

Stáhněte si kompletní programový katalog:

 

26. 3. 2022

Tradičně připravujeme i festivalové tričko. Bude jich omezený počet, takže pokud chcete mít jistotu, že na vás vyjde tričko vaší velikosti a střihu, rezervujte si jej na fiala@balkanfilm.cz

Do soboty 23. 4. do 12:00 tričko rezervujeme. Nebude jich moc, rezervaci trička požadovaného střihu a barvy doporučujeme. Tričko bude stát 290 Kč. Vzhledme k brutálnímu zdražení textilu to levněji nejde. Bude letos i dámská varianta:

 

21. 3. 2022

Zveřejnili jsme programový plakát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21. 3. 2022

Zveřejnili jsme již všechny medailonky režisérů balkánské části programu (z výjimkou režiséra snímku naslepo). A pomalu přibývají i skjandinávští tvůrci.

17. 3. 2022

A je to venku! Podívejte se na kompletní program 24. ročníku Vsetínského filmového maratonu.

14. 3. 2022

Postupně přidáváme také medailonky režisérů. Přesný program bude během 1-3 dnů....

7. 3. 2022

K většině filmů jsme zveřejnili anotace (a taky trailery a fotky).

26. 2. 2022

Dva albánští lvi pojedou do Benátek a vezmou to přes Vsetín...

15. 2. 2022

Ohledně projekce filmu Ajvar jsme se s producentem zatím nedohodli. Již nyní máme v jednání alternativu. Ta bude možná ještě zajímavější.

3. 2. 2022

Nově potvrzen černohorský film Na konci zimy.

2. 2. 2022

Získali jsme povolení k projekci chorvatského filmu Ribanje i ribarsko prigovaranje. Z toho máme velkou radost, protože tato adaptace klasického díla chorvatské literatury je vynikající. Rade Šerbedžija v hlavní roli je neuvěřitelně přesvědčivý. Již nyní se můžete podívat na trailer a přečíst si anotaci k filmu.

1. 2. 2022

Zveřejnili jsme předběžný seznam filmů, které chceme zařadit do programu. O severské části programu máme celkem jasno, v ní se objeví výběr severských filmů ze současné české kinodistribuce. Oproti tomu jižní část je organizačně náročnější, protože se nebude jednat pouze o distribuční tituly, ale jako vždy vám nabídneme také filmy, které v žádném jiném českém kině neuvidíte. O zařazení těchto filmů do přehlídky právě jednáme. Pak nás čeká ještě jejich překlad, titulkování a technická příprava.

 

Při výběru filmů jsme se snažili o co nejširší žánrovou pestrost. Také jsme chtěli do programu získat filmy z co největšího okruhu zemí. Ve skandinávské části se tak můžete těšit na norské, švédské, finské, dánské filmy a taky na koprodukce těchto zemí. Z Balkánu budou zastoupeni Chorvatsko, Srbsko, Černá Hora, Albánie, Rumunsko, Makedonie a samozřejmě i zde budou k vidění koprodukční filmy.

Informace o dalších projekcích Filmového klubu Vsetín sledujte na www.fkvsetin.cz

Informace o tom, jaké balkánské filmy posíláme do českých kin získáte na www.balkanfilm.cz

A více než 20 balkánských filmů můžete vidět ze svého křesla v obýváku na www.balkanfilm.online

plakat programový.jpg
tricko nahled barevny.jpg
katalog tit.jpg

© Filmový klub Vsetín, 2022

bottom of page