banner vfm 2021 kino.jpg

TISKOVÁ ZPRÁVA

Tisková zpráva ze dne 24. 6. 2021

 

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2021

Přehlídka současného bosensko-hercegovského filmu | Emir Hadžihafizbegović 60

Pátek až neděle 27. 8. – 29. 8. 2021 v kině Vatra Vsetín

 

Vsetínský filmový maraton je největší přehlídkou balkánského filmu v České republice. Letošní ročník se koná pod záštitou velvyslankyně Bosny a Hercegoviny Její excelence Martiny Mlinarević.

 

Vsetínský filmový maraton se vrací do Bosny a Hercegoviny a současné filmy z této balkánské země budou jeho hlavní náplní. Program přehlídky obsahuje 14 celovečerních snímků různých žánrů a nabídne také zajímavou retrospektivu herce Emira Hadžihafizbegoviće.

 

23. ročník Vsetínského filmového maratonu proběhne 27.–29. srpna 2021 v kině Vatra ve Vsetíně. Hlavním tématem je současný bosensko-hercegovský film. Připravovaný ročník tak naváže na Vsetínský filmový maraton 2016, který nesl podtitul Čtvrtstoletí bosensko-hercegovského filmu a mapoval tuto kinematografii od konce války v devadesátých letech do tehdejší současnosti.

 

Kolekce čtrnácti filmů, která bude v posledním prázdninovém víkendu k vidění ve vsetínském kině Vatra obsahuje několik žhavých novinek, které v současnosti putují po nejrůznějších filmových festivalech. Mezi nejzajímavější nové snímky patří bezesporu drama Vzapamatuj se, babo!, kterým se po dlouhých šestnácti letech vrátil k filmové režii virtuální host předchozí bosensko-hercegovské přehlídky Pjer Žalica. Dalšími novinkami jsou např. festivalově velmi úspěšný snímek Faruka Lončareviće Ať nezůstane naživu, nebo svérázné drama Duran Faruka Sokoloviće odehrávající se v malebné horké vsi Lukomir.

 

Nejvíce prostoru v programu je věnováno šesti filmům, které jsou retrospektivou bosenského herce Emira Hadžihafizbegoviće. Tento dnes asi nejznámější a nejobsazovanější bosenský herec těsně po Vsetínském filmovém maratonu oslaví šedesátiny. Proto se organizátoři z Filmového klubu Vsetín rozhodli při sestavování programu upřednostnit právě filmy, ve kterých se Emir Hadžihafizbegovič objevuje v hlavních rolích.

 

Za zmínku také stojí několik pozoruhodných starších filmů, které se doposud nepodařilo pro žádný z třinácti předchozích balkánských ročníků Vsetínského filmového maratonu získat. Diváci festivalu budou mít konečně možnost vidět na plátně kina drama Cirkus Columbia držitele Oscara Danise Tanoviće, cenami ověnčené drama Opuštění Adise Bakraće, nebo komedii Hranićní hlídka slavného chorvatského režiséra Rajka Grliće.

 

Hlavním partnerem Vsetínského filmového maratonu je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu.