top of page
ristovski.jpg

22.

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON

28.–30. srpna 2020

Petar Ristovski

30. 8. 2020, 14:15 hodin
Král Petr I.

Petar Ristovski se narodil v roce 1986 v Bělehradě. Vystudoval filmovou a televizní režii na Fakultě dramatických umění v Bělehradě. Jako režisér i producent spolupracuje se svým otcem, známým srbským hercem, producentem i režisérem Lazarem Ristovskim v produkční společnosti Zillion film. Na projektech Zillionu získal své první praktické filmařské zkušenosti.  Různé pomocné funkce ve filmovém štábu zastával již při natáčení filmů  Optimisti (2006, r. Goran Paskaljević) či Svatý Jiří zabíjí draka (Sveti Georgije ubiva azdahu, 2009, r. Srđan Dragojević). Mezi lety 2009-11 dělal asistenta režie Radoši Bajićovi při natáčení 33 epizod rozsáhlého televizního seriálu Selo gori a baba se ceslja (Vesnice hoří a bába se češe). Svému otci asistoval u natáčení jeho komedie Beli lavovi (Bílí lvi, 2011) a Miloši Radovićovi u Deníku strojvůdce (Dnevnik mašinovodje, 2016). U těchto filmů si vyzkoušel také roli producenta, podobně, jako u novinky Pijavice (2019) režiséra Dragana Marinkoviće (v září vstupuje do českých kin).

V roce 2013 režíroval společně se skupinou svých spolužáků z FDU film Kde je Naďa? (Gdje je Nadja?) o zoufalém otci, který hledá svou ztracenou dceru. Film byl jejich absolventskou prací (fungovalo to tak, že každý natočil jednu scénu), ale vzhledem k tomu, že nezůstal jen za zdmi fakulty, lze jej považovat za regulérní hraný celovečerní film. V roce 2015 natočil televizní film Panta Draškić cena časti (Panta Draškić cena cti). Tento snímek vychází ze vzpomínek prvního adjutanta krále Alexandra I. Panty Draškiće. Vzhledem k tomu, že zpracovává srbskou historickou látku, lze jej považovat za dobrou průpravu pro největší projekt otce a syna Ristovských – velkolepé válečné drama Král Petr I. (Kralj Petar I).

Než se pustil do režie Krále Petra I. vytvořil ještě několik prací pro televizi, např. televizní drama Prozor (Okno), pilotní epizodu sitkomu Vesele 90e (Veselé devadesáté) krátké filmy Stanica (Stanice), Brižni otac (Starostlivý otec), Prvi prolaz (První průchod), Otključaj me (Odemkni mne) a další.

Král Petr I. měl premiéru v roce 2018. Vrací se k filmově málo zmapovanému počátku První světové války, konkrétně k napadení Srbského království Rakouskem. (Více o filmu je na straně 34). Je obdivuhodné, jak si mladý režisérský debutant Ristovski poradil s košatým scénářem, množstvím postav, kostýmů, rekvizit, válečné techniky, obrovským komparsem a rozpočtem. V následujícím roce Ristovski Krále Petra I. rozšířil do podoby jedenáctidílného televizního seriálu.

Kromě režisérské a producentské práce pro film má na svém kontě také režii několika divadelních her.

bottom of page